MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarm dla Europy. Fala upałów i wysokie zagrożenie pożarowe stwarza niebezpieczeństwo dla europejskich lasów

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wzrost temperatury i brak opadów deszczu stwarzają idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów w Europie. Fala upałów, która nawiedziła kontynent, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych pożarów nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich.
Wzrost temperatury i brak opadów deszczu stwarzają idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów w Europie. Fala upałów, która nawiedziła kontynent, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych pożarów nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. toa55/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Fale upałów, które ogarnęły Europę, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście pożarów lasów. Ostrzeżenia meteorologiczne wskazują na niebezpieczne warunki, a liczba pożarów stale rośnie. Jak pokazał wczorajszy pożar w Bieszczadach, sytuacja ta nie dotyczy jedynie krajów południowych, ale również Polski, która musi zmierzyć się z wyjątkowo wysokim ryzykiem pożarów.

Spis treści

Europa zmaga się z poważnym zagrożeniem pożarami

W ostatnich dniach Europa doświadcza niezwykle wysokich temperatur, które przekraczają nawet 30 stopni Celsjusza. Pierwsze dni kwietnia przyniosły rekordowe temperatury, jak na przykład 30,2 stopnia Celsjusza zmierzone w wiosce Kelebia na południu Węgier. Niepokojące jest to, że fala upałów przychodzi na kilka miesięcy przed zazwyczaj występującym sezonem pożarów.

Strażak gaszący pożar lasu
Wzrost temperatury i brak opadów deszczu stwarzają idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów w Europie. Fala upałów, która nawiedziła kontynent, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych pożarów nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. toa55/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Greckie wyspy, Sycylia, Sardynia, a także hiszpańska Andaluzja — to regiony najbardziej dotknięte przez falę upałów i wysokie zagrożenie pożarowe. W ubiegłym tygodniu w Grecji wybuchło około 70 pożarów, zmuszając władze do podjęcia działań ewakuacyjnych.

Niestety, również Polska nie unika tego zagrożenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dotyczące wysokiego ryzyka pożarów na południowym zachodzie kraju. Obszary w województwach dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i łódzkim zostały oznaczone kolorem bordowym na mapach ostrzeżeń.

Pożar na Połoninie Caryńskiej

Wczorajszy pożar na Połoninie Caryńskiej w Bieszczadach to kolejny przykład narastającego zagrożenia. Według informacji przekazanych przez Straż Bieszczadzkiego Parku Narodowego prawdopodobną przyczyną pożaru było źle zgasić niedopałek papierosa. Pożar traw objął obszar około 8 hektarów.

Tak obecnie wygląda Połonina Caryńska:

Kryzys klimatyczny a pożary w Europie

Urzędnicy Unii Europejskiej alarmują, że coraz częstsze i intensywniejsze pożary w Europie są skutkiem kryzysów klimatycznych. W sezonie 2023 spłonęło aż 192 851 hektarów terenów. W lipcu tego roku pożary nawiedziły popularne turystyczne destynacje, takie jak Rodos i Korfu w Grecji, a w sierpniu doszło do tragicznego pożaru w pobliżu Alexandroupolis, gdzie zginęło 26 osób.

Płonące drzewo oraz trawa w lesie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dotyczące wysokiego ryzyka pożarów na terenie kraju, głównie na południowym zachodzie, ale również w innych regionach, jak Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Wielkopolska i Łódzkie. viesinsh/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Nadchodząca fala upałów stanowi poważne zagrożenie dla całej Europy, zwiększając ryzyko pożarów w lasach i obszarach naturalnych. Konieczne są zwiększone środki ostrożności i gotowość służb ratowniczych, aby ograniczyć szkody i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom. Jednocześnie coraz bardziej oczywiste staje się, że działania na rzecz ochrony klimatu są niezbędne, aby przeciwdziałać coraz bardziej ekstremalnym zjawiskom pogodowym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Zobacz też: Przykry widok zgliszcz po poniedziałkowym pożarze na Połoninie Caryńskiej w Bieszczadach

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: cmm.imgw.pl, podroze.wprost.pl, GOPR Bieszczady, Bieszczadzki PN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alarm dla Europy. Fala upałów i wysokie zagrożenie pożarowe stwarza niebezpieczeństwo dla europejskich lasów - Strona Podróży

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza