Amerykańska rakieta działa i trafia w cel. Będzie w...

  Amerykańska rakieta działa i trafia w cel. Będzie w Redzikowie

  Alek Radomski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Amerykańska rakieta działa i trafia w cel. Będzie w Redzikowie
  Amerykański potentat zbrojeniowy Raytheon poinformował o udanym teście przechwycenia testowej rakiety balistycznej przez pocisk kinetyczny SM-3 Block IIA. Był to drugi, zakończony sukcesem sprawdzian rakiety, która ma trafić na wyposażenie instalacji US Navy pod Słupskiem
  Amerykańska rakieta działa i trafia w cel. Będzie w Redzikowie
  Najnowsza i największa wersja antyrakiety została odpalona w piątek z pokładu niszczyciela USS John Finn. Następnie w przestrzeni kosmicznej namierzyła i zneutralizowała cel, którym była imitacja pocisku balistycznego wystrzelonego na poligonie rakietowym Kauai na Hawajach. Jak pochwalił się Raytheon, amerykański gigant zbrojeniowy i współproducent SM-3 w wersji Block IIA, jego produkt dosłownie zmiótł cel.

  Producent zapewnia, że antyrakieta ma czysto obronny charakter.
  Nie przenosi żadnych materiałów wybuchowych tylko głowicę kinetyczną, która niszczy cel uderzeniem. Wersja IIA jest większa od wcześniejszych wariantów, szybsza i o zwiększonym zasięgu. Powstaje w partnerstwie z japońskim Mitsubishi.



  Nie była to pierwsza, ale czwarta już próba antyrakiety. Jak przypomina portal defence24.pl pierwszy test miała miejsce w lutym 2017 r. Kolejne dwa podejścia, w czerwcu 2017 r. i styczniu 2018 r., zakończyły się porażkami. To ostatnie fiasko pociągnęło za sobą koszty na poziomie 130 mln USD.

  Pocisk po zakończeniu fazy testowej ma trafić na wyposażenie okrętów US Navy i Marynarki Wojennej Japonii. Również do wyrzutni powstającej wciąż bazy w Redzikowie i jej odpowiedników w Japonii, która zdecydowała się zakupić takie instalacje. Pierwotnie antyrakieta nowej generacji miała być w pełni gotowa i przetestowana do końca tego roku. Podobnie baza pod Słupskiem. Dziś wiadomo, że aktualne termine dla tej ostatniej to 2020 rok.



  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Tarcza Antyrakietowa - wideo

  Tarcza Antyrakietowa - zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  Najczęściej czytane