Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Bogucka-Skowrońska ponownie w Trybunale Stanu

Zbigniew Marecki
Mecenas Anna Bogucka-Skrowrońska
Mecenas Anna Bogucka-Skrowrońska archiwum
Mecenas Anna Bogucka-Skrowrońska, znana słupska adwokatka dzisiaj ponownie została przez Sejm RP wybrana na sędziego Trybunału Stanu. To będzie już jej trzecia kadencja w tej roli.

Po raz pierwszy Bogucka-Skowrońska pełniła funkcję sędziego Trybunału Stanu w latach 1993-1997. Wówczas przewodniczyła rozprawie w sprawie słynnej afery alkoholowej, która dotyczyła działalności byłych ministrów rządu Rakowskiego oraz pracowników Głównego Urzędu Ceł, a związana była z nieprawidłowościami przy imporcie napojów alkoholowych.

Pięć osób zamieszanych w aferę alkoholową zostało postawionych przed Trybunałem Stanu. Troje z nich zostało uniewinnionych, zaś dwóch (Dominik Jastrzębski i Jerzy Ćwiek) skazano na utratę biernego prawa wyborczego przez 5 lat. Był to pierwszy od 1926 roku prawomocny wyrok Trybunału.

W 2007 z rekomendacji PO została ponownie sędzią Trybunału Stanu. Tym razem także jej kandydaturę rekomendowali posłowie PO. Trybunał Stanu w naszym kraju to konstytucyjny organ władzy sądowniczej, którego główne zadanie polega na egzekwowaniu odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustaw, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, jeśli czyn ten nie wyczerpuje znamion przestępstwa. Trybunał Stanu może także prowadzić postępowania wobec Prezydenta RP, gdyby dopuścił się przestępstwa pospolitego i skarbowego.

Wyroki Trybunału mają charakter ostateczny. TS może m.in. pozbawić czynnego i biernego prawa wyborczego, nakazać odebranie wszystkich lub niektórych orderów, odznaczeń i tytułów honorowych albo zakazać zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i organizacjach społecznych.

Może też zdecydować o pozbawieniu mandatu poselskiego na okres od 2 do 10 lat lub utracie zajmowanego stanowiska, z którego pełnieniem związana jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Za przestępstwa pospolite i przestępstwa skarbowe wymierza kary przewidziane w ustawach.

Trybunał Stanu składa się z 17 członków, w tym I Prezesa Sądu Najwyższego (który z racji swojego urzędu jest przewodniczącym TS) i 2 zastępców. Pozostałych 16 członków wybiera Sejm spoza grona posłów i senatorów. Co najmniej połowa członków TS musi posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza