Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankier.pl: Jaka jest cena uncji złota?

Oprac. (dora) www.nto.pl Fot. sxc.hu
Cena złota podana w tabeli notować będzie najprawdopodobniej wyrażona w dolarach amerykańskich
Cena złota podana w tabeli notować będzie najprawdopodobniej wyrażona w dolarach amerykańskich
Niby każdy może spojrzeć na tabelę notowań i bez trudu znaleźć odpowiedź. Jednak włace odpowiedź nie jest taka prosta.

Cena złota podana w tabeli notować będzie najprawdopodobniej wyrażona w dolarach amerykańskich. Tymczasem wielu inwestorów chciałoby wiedzieć ile jednostek własnej waluty trzeba wydać na zakup uncji złota. Jeszcze inni będą chcieli dociec, za ile uncji srebra będą mogli nabyć jedną uncję złota.

Przyzwyczailiśmy się już, że ceny surowców, w tym także metali szlachetnych, podaje się w dolarach. Jednakże strukturalna słabość amerykańskiej waluty sprawia, że notowania metali szlachetnych w USD zaczyna (lub niedługo zacznie) przypominać sytuację w Zimbabwe (gdzie jeszcze w listopadzie 2008 roku ceny towarów podwajały się co 31,2 godzin).

Cena złota wyrażona w twardszej walucie

Tą walutą przez wieki było srebro. Przez niemal pięć tysięcy lat za cena jednej uncji złota wahała się w przedziale 12-20 uncji srebra, przy średniej rzędu 15. Stosunek ten mniej więcej odzwierciedla relację występowania obu metali w przyrodzie.

W miarę stabilna sytuacja na rynku metali szlachetnych utrzymywała się do końca XIX wieku, gdy srebro powoli zaczęło tracić status metalu monetarnego na rzecz złota (okres klasycznego standardu złota).

Parytet złoto-srebro „zwariował” w czasie Wielkiego Kryzysu oraz II Wojny Światowej. Było to efektem wzrostu cen złota wyrażonego w dolarach (czy raczej dewaluacji „zielonego” przeprowadzonej przez prezydenta Franklina D. Roosevelta). Drugi „wyskok” miał miejsce na początku lat 90-tych XX wieku, gdy inwestowanie w metale szlachetne zdecydowanie wyszło z mody.

W ciągu całej dekady lat 80-tych kurs złota spadł z 850$ (w styczniu 1980) do 380$ w roku 1990, osiągając wieloletnie średnioroczne minimum na poziomie 270$ na początku XXI wieku. W tym samym czasie cena srebra spadła z 20$ do poziomu 4-5$ za uncję.

Patrząc na dane historyczne można dojść do dwóch wniosków: albo złoto jest już bardzo drogie, albo srebro jest obecnie ekstremalnie tanie. Osobiście skłaniałbym się raczej ku tej drugiej opinii.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza