MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Becikowe 2024. Tym osobom przysługują dodatkowe pieniądze na dziecko. Nie możesz przegapić tego terminu na złożenie wniosku

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Tak zwane becikowe, to jednorazowe świadczenie w wysokości 1 tys. zł z tytułu urodzenia się dziecka. Część osób może jednak otrzymać nawet 1,5 tys. zł.
Tak zwane becikowe, to jednorazowe świadczenie w wysokości 1 tys. zł z tytułu urodzenia się dziecka. Część osób może jednak otrzymać nawet 1,5 tys. zł. Unsplash/ Aditya Romansa
Becikowe, bo o nim mowa, to jednorazowe świadczenie, które przysługuje rodzicom z tytułu narodzin dziecka. Aby otrzymać dodatkowy 1 tys. złotych, trzeba w określonym czasie złożyć konkretny wniosek. Jeśli tego nie zrobimy, to świadczenie bezpowrotnie przepadnie. W przypadku becikowego obowiązuje także określone kryterium dochodowe. Sprawdź, co należy zrobić krok po kroku, by otrzymać dodatkowy 1 tys. złotych zapomogi na dziecko. W 2024 roku część rodziców może liczyć na podwyżkę świadczenia do 1,5 tys. zł.

Spis treści

Becikowe, czyli dodatkowy 1 tys. zł na dziecko. Komu się należy?

Jak czytamy na stronach rządowych, becikowe może otrzymać:

 • rodzic nowo narodzonego dziecka,
 • opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
 • opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka.

Te warunki musisz spełnić, żeby otrzymać becikowe

Aby otrzymać 1 tys. zł po narodzinach dziecka, trzeba spełnić określone przez ustawodawcę warunki, w tym:

 • Dochód na osobę w twojej rodzinie nie przekracza w miesiącu 1 922 zł netto.
 • Matka dziecka od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu była pod opieką medyczną. Nie dotyczy to opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych i osób, które przysposobiły dziecko.
 • Jeśli samotnie wychowujesz dziecko – możesz otrzymać becikowe tylko wtedy, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Jednak w tym przypadku ustawodawca przewidział pewne wyjątki:
 1. drugi rodzic nie żyje,
 2. ojciec dziecka jest nieznany,
 3. sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów od drugiego rodzica,
 4. sąd zobowiązał tylko jednego z rodziców do utrzymania dziecka,
 5. rodzice – zgodnie z orzeczeniem sądu – sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

Te osoby otrzymają 1,5 tys. zł becikowego w 2024 roku

W 2024 roku przypada weryfikacja wysokości świadczeń, co oznacza, że część osób może otrzymać wyższą kwotę. Radni Łomży przyjęli uchwałę, która podnosi wysokość tzw. samorządowego becikowego do kwoty 1,5 tys. zł. Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, świadczenie mogą otrzymać mieszkańcy Łomży, którzy wcześniej złożą wniosek o przyznanie becikowego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Komu przysługuje świadczenie w wysokości 4 tys. zł?

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł przysługuje z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym rozwoju dziecka albo w czasie porodu.

Stan zdrowia dziecka musi zostać udokumentowany odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. W tym przypadku świadczenie przyznawane jest bez względu na wysokość osiąganego dochodu.

Becikowe. Jaki wniosek i gdzie złożyć? Jaki jest termin na złożenie dokumentów?

Na złożenie wniosku o tzw. becikowe mamy 12 miesięcy od daty urodzenia dziecka, bądź przysposobienia dziecka. Po przekroczeniu tego terminu świadczenie przepada.

Sam wniosek możemy złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub za pośrednictwem internetu, poprzez platformę ePUAP. Urząd ma miesiąc na wydanie decyzji, jednak ustawodawca zastrzegł, że okres ten może się wydłużyć nawet do dwóch miesięcy.

Urząd odmówił wypłaty becikowego. Co zrobić?

Osobom, którym urząd odmówił wypłaty becikowego, mają 14 dni na odwołanie się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Odwołanie można złożyć osobiście w instytucji, która wydała decyzję lub za pośrednictwem poczty.

Szczegółowe informacje na temat becikowego uzyskasz:

 • W urzędzie, który realizuje świadczenia rodzinne:
 1. urzędzie miasta,
 2. urzędzie gminy,
 3. ośrodku pomocy społecznej lub
 4. innej jednostce gminy właściwej dla twojego miejsca zamieszkania,
 • na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Becikowe 2024. Tym osobom przysługują dodatkowe pieniądze na dziecko. Nie możesz przegapić tego terminu na złożenie wniosku - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza