Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża w Ustce rośnie z dnia na dzień. Refulacja skończy się przed sezonem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wideo
od 7 lat
Jeszcze miesiąc został do zakończenia pogłębiania toru wodnego i jednoczesnej refulacji plaży po wschodniej stronie portu w Ustce. Piasku na brzegu przybywa, a w tym roku prace ominą sezon wczasowy.

W Ustce tegoroczne prace czerpalno-refulacyjne rozpoczęły się 8 marca.

- Pole poboru urobku to osadnik zachodni Portu Ustka. Natomiast odcinek plaży przeznaczony do zasilenia wynosi około tysiąca metrów, od ostróg w kierunku Orzechowa do odcinka około trzystu metrów za schodami w Przewłoce – informuje Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Całkowita ilość urobku, która zostanie wbudowana w brzeg morski to około 200 tysięcy metrów sześciennych.

Prace przebiegają etapami, a ich zakończenie zaplanowano na 1 czerwca. Jak zapewnia rzeczniczka, na tym etapie nie ma opóźnień, więc termin realizacji pozostaje bez zmian.

W Ustce najpierw pracowała pogłębiarka ssąca Hegemann V. Teraz zastąpił ją Inż. Stanisław Łęgowski, z którego rurociągiem piasek z dna morza jest transportowany na brzeg. Prace refulacyjne jak magnes przyciągają bursztyniarzy i turystów. Jednak świeżo naniesiony z morza muł może okazać się niebezpieczny.

Przypomnijmy, że w marcu spacerowiczka ugrzęzła po kolana w mokrym piasku na odbudowanej plaży. Pomógł jej wydostać się mężczyzna, który w tym czasie był w pobliżu desperatki. Inna kobieta także nie mogła wyjść o własnych siłach z wciągającego ją mułu. Na pomoc przyjechali strażacy z usteckiej jednostki z drabiną i Straż Miejska. Nogi kobiety, którą wciągnął miękki osad, dosłownie trzeba było odkopać łopatami.

Gdyńska administracja morska w 2024 roku na ochronę brzegów ma zapewnione ponad 22 milionów złotych. Pieniądze te przeznacza na remont opaski brzegowej w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim, przebudowę umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie brzegu w Ustce i na Półwyspie Helskim na odcinku Władysławowo-Jurata, dokumentację techniczną rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcję budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowę i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remonty wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze.

Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne, czyli pomiary głębokości zbiorników wodnych i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego, w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza