Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pieniądze dla sybiraków. Związek Sybiraków udostępnia wnioski

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Co najmniej 2400 złotych - takie świadczenie na mocy ustawy, która wejdzie w życie 22 września, otrzymają jednorazowo sybiracy. Żeby je dostać, należy wypełnić wniosek.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 sierpnia b.r. przyjął ustawę o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze dawnego Związku Radzieckiego. Ustawa wchodzi w życie 22 września b.r. Świadczenie to jest wypłacane jednorazowo przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie jego decyzji potwierdzającej okres przebywania na zesłaniu. Wysokość świadczenia zależy od długości okresu przebywania na zesłaniu, minimalna kwota wynosi 2400 zł. Wypłata jest dokonywana po przesłaniu pisemnego wniosku do UdKiOR.

- Sybiracy to starsze już osoby, żyjące z niewysokich emerytur. To świadczenie na pewno bardzo im się przyda. Czekali na nie długo, bo pierwszy projekt ustawy w tej sprawie wyszedł jeszcze z Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - mówi Jerzy Lisiecki, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku, który zrzesza około 500 członków na terenie obejmującym byłe województwo słupskie.
Oddział w Słupsku oraz jego koła terenowe w Człuchowie i Lęborku mają formularze wniosków dla uzyskania świadczenia. Tu więc można je otrzymać.
- Zwróciliśmy się też do urzędów władz samorządowych gminnych i powiatowych o udostępnianie tych druków naszym sybirakom - dodaje Jerzy Lisiecki.
Można je otrzymać między innymi w SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego 6 w Słupsku.
Kontakt: Związek Sybiraków, Oddział w Słupsku. Zarząd Oddziału, 76-200 Słupsk, ul. Jaracza 6, tel. 516 08 20 57. Dyżury w czwartki w godzinach od 10 do 14.

Na Pomorzu i w regionie słupskim mieszka kilkutysięczna grupa dawnych zesłańców na Syberię i na inne tereny byłego Związku Radzieckiego. Deportacje Polaków z ziem zajętych przez Rosję sowiecką w 1939 roku, tak zwanych ziem kresowych, trwały w latach 1940-41 oraz w kolejnych latach po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej aż do 1953 roku. Powrót zesłańców do Polski odbywał się w latach 1946-47, a ostatni wracali w latach 1956-58 dzięki porozumieniu między rządem polskim a rosyjskim.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza