Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Berlin: Lotnisko ruszy po wakacjach

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Piotr Jasina
Lotnisko będzie mogło obsłużyć 27 mln pasażerów. Ale jest przygotowane do rozbudowy by podwoić tę liczbę. BER stanie się największym pracodawcą w Niemczech, zatrudni w sumie 20 tys. pracowników.
Lotnisko będzie mogło obsłużyć 27 mln pasażerów. Ale jest przygotowane do rozbudowy by podwoić tę liczbę. BER stanie się największym pracodawcą w Niemczech, zatrudni w sumie 20 tys. pracowników.
Niemcy nie uruchomią nowego lotniska 3 czerwca. Systemy bezpieczeństwa nie są w pełni sprawne - tłumaczy Ralf Kunkel, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Berlin Brandenburg.

Port lotniczy BER powita pasażerów dopiero po wakacjach.

Ralf Kunkel, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Berlin Brandenburg informuje, że operator musiał podjąć taką decyzję ponieważ są problemy techniczne dotyczące systemów przeciwpożarowych.

- To była trudna decyzja, pojęta niespełna miesiąc przed planowanym uruchomieniem portu ale bezpieczeństwo pasażerów jest dla nas najważniejsze - wyjaśnia rzecznik. - Do 3 czerwca jednak nie byłoby możliwe dokonanie odbioru budowlano-technicznego wymaganych urządzeń bezpieczeństwa.

W związku z tym na okres wakacji wstrzymano także przenosiny ruchu z lotnisk Schoenefeld i Tegel.

Rzecznik przyznaje, że w ostatnich tygodniach obserwowali szalony wyścig z czasem by zdążyć do 3 czerwca.

- Obecnie na największym placu budowy lotniska w Europie pracuje ponad 7 tysięcy pracowników budowlanych i innych specjalistów - dodaje Kunkel.

Przed miesiącem byliśmy na nowym lotnisku. Pod kątem odpraw terminal był już praktycznie gotowy. Działały tablice informacyjne, strefy wydawania biletów, nadawania bagaży, kontroli osób i walizek. Wyświetlane były aktualne godziny odlotów, przylotów. Cały system od tygodni testowali wolontariusze. Wykonywali wszystkie czynności, jakby za chwilę mieli wsiąść do samolotu. W próbach uczestniczyło 10 tysięcy statystów.

Kiedy zaglądaliśmy na zaplecze stref odpraw, już nie było tak różowo: odkryte instalacje, rusztowania, kafelkarze kładący terakotę. Trudno było uwierzyć, że w połowie maja wszystko będzie gotowe.

Wieża lotów, pasy startowe, oświetlenie były już gotowe. Dworzec pod terminalem już teraz mógłby dowozić pasażerów. Co 10 minut będą tu kursowały pociągi komunikacji miejskiej, co 15 minut - kolei regionalnej. Terminal skomunikowano również z koleją dalekobieżną.

W tej chwili berlińskie lotniska obsługują 1,5 mln Polaków północno-zachodniej Polski. Niemcy liczą, że szybko ta liczba wzrośnie do 2 mln, co stanowić będzie 10 proc. pasażerów BER.

Koleją ma docierać do terminalu połowa pasażerów. Druga połowa dotrze autostradami, ringiem 10. Dobudowano fragment autostrady A113 specjalnie do lotniska. Po środku terminala, schodami bądź windami zjedziemy do podziemnego dworca.

Pasażerowie w milionach

W ubiegłym roku przewoźnicy berlińskich lotnisk obsłużyli 24 mln pasażerów. Dla porównania ponad 56,5 mln pasażerów odnotowano we Frankfurcie nad Menem a 37,7 mln - na lotnisku monachijskim. Z lotniska w Duseldorfie skorzystało 20,3 mln osób. Warszawa w 2011 roku obsłużyła ponad 9,3 mln pasażerów. Port Lotniczy Berlin Brandenburg na starcie będzie w stanie odprawić 27 mln pasażerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza