Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania w kierunku czerniaka i osteoporozy dla mieszkańców powiatu słupskiego

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W poniedziałek, 22 maja, rozpocznie się akcja profilaktyczna w kierunku czerniaka i osteoporozy dla mieszkańców powiatu słupskiego. W sumie z badań może skorzystać 550 osób. Akcja potrwa do 2 czerwca, a badania będą wykonywane w tak zwanym dermo- i osteobusie. Zapisów nie ma, kto pierwszy, ten... zdrowszy.
W poniedziałek, 22 maja, rozpocznie się akcja profilaktyczna w kierunku czerniaka i osteoporozy dla mieszkańców powiatu słupskiego. W sumie z badań może skorzystać 550 osób. Akcja potrwa do 2 czerwca, a badania będą wykonywane w tak zwanym dermo- i osteobusie. Zapisów nie ma, kto pierwszy, ten... zdrowszy. Fot. Pixabay.com
W poniedziałek, 22 maja, rozpocznie się akcja profilaktyczna w kierunku czerniaka i osteoporozy dla mieszkańców powiatu słupskiego. W sumie z badań może skorzystać 550 osób. Akcja potrwa do 2 czerwca, a badania będą wykonywane w tak zwanym dermo- i osteobusie. Zapisów nie ma, kto pierwszy, ten... zdrowszy.

Badania przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców powiatu słupskiego.

- Są podzielone są na 10 dni - dla każdej z gmin po jednym dniu. Każda gmina mogła wybrać sobie specjalizację. Co ważne, w danej gminie badanie może wykonać tylko mieszkaniec tejże gminy - wyjaśnia Mirosława Łukaczyk, inspektor ds. promocji zdrowia
w Wydziale Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Słupsku. - Na badania nie ma zapisów – po prostu obowiązuje kolejka z limitem badań – dermatologiczne 60 osób, pod kątem osteoporozy 50 osób.

Badania będą prowadzone według poniższego harmonogramu w wyznaczonych miejscach w godzinach 9-15 lub do wyczerpania limitu badań.

Harmonogram

  • 22 Maja - Potęgowo, Plac Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie, ul. Szkolna 2b, Dermobus
  • 23 Maja - Główczyce, Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach ul. Kościuszki 15, Osteobus
  • 24 Maja - Smołdzino, Gminny Ośrodek Kultury ul. Bohaterów Warszawy 30, 76-214 Smołdzino, Osteobus
  • 25 Maja - Gmina Ustka-Duninowo, Plac przy Świetlicy Wiejskiej w Duninowie, Duninowo 27, Dermobus
  • 26 Maja - Damnica, Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy, ul. Witosa 13, Osteobus
  • 29 Maja - Miasto Ustka, Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Grunwaldzka 35, Dermobus
  • 30 Maja - Dębnica Kaszubska, Parking „dolny” przy Urzędzie Gminy ul. ks. Antoniego Kani 16a, Dermobus
  • 31 Maja - Gmina Słupsk, Urząd Gminy Słupsk, ul. Sportowa 34 Słupsk, Dermobus
  • 1 Czerwca - Kępice, Plac Osipowicza w Kępicach, Osteobus
  • 2 Czerwca - Kobylnica, Gminne Centrum Kultury i Promocji, ul. Wodna 20/4, Kobylnica, Dermobus

Akcja jest finansowana ze środków Powiatu Słupskiego i zostanie przeprowadzona we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-epidemiologiczną w Słupsku, słupskim Centrum Zdrowia Salus, Polskim Towarzystwem Stomijnym Pol-ilko, ze stowarzyszeniem Amazonki Słupsk i Pomorskim NFZ.

Badanie w kierunku czerniaka raka skóry

Czerniak jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości. Może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, a także przerzuty odległe, najczęściej do płuc i mózgu. Profilaktyka czerniaka powinna być zarówno pierwotna (poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie konieczności badania znamion i wyleczalności czerniaka we wczesnych stopniach zaawansowania) oraz wtórna, obejmująca czynne badania lekarskie. Istotnym elementem profilaktyki jest wycięcie znamion budzących wątpliwość diagnostyczną. Działania te są niezwykle ważne ze względu na, z jednej strony, dobre rokowanie we wczesnym czerniaku i, z drugiej, na niezadowalające wyniki leczenia uzupełniającego w czerniaku zawansowanym (chemioterapia, immunoterapia).

U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach, w przypadku mężczyzn najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest tułów.

Zachorowalność w Polsce to około 1400 nowych zachorowań rocznie u mężczyzn i około 1500 zachorowań u kobiet. Liczba zgonów wynosi średnio odpowiednio 700 u mężczyzn i 600 u kobiet. Pod względem zachorowalności czerniak znajduje się na 16. miejscu u mężczyzn i na 15. miejscu u kobiet.
Badanie wykonuje się urządzeniem o nazwie wideodermatoskop. To nowoczesna oraz nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która służy do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Daje szansę na wczesne wykrycie małego, dopiero rozwijającego się czerniaka złośliwego, ale również analizę znamion, długoterminową obserwację znamion z możliwością ich dokumentacji oraz porównania podczas następnych kontroli, kompletną dokumentację skóry oraz identyfikacje każdego znamienia, wykrywanie nowych lub zmienionych znamion. Badaniu wideodermatoskopowemu powinni się poddawać pacjenci co najmniej raz na rok. Osoby w grupie podwyższonego ryzyka do rozwoju czerniaka skóry (jasna karnacja, duża ilość pieprzyków) dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój, czyli takiej, która właśnie się pojawiła i szybko rośnie, łuszczy się, swędzi, krwawi, ma nieregularne brzegi i niejednolity kolor oraz szybko się zmienia.

Wynik badania oraz diagnoza lekarza dermatologa ustala postępowanie lecznicze. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny z badaniem histopatologicznym lub usunięcie zmiany laserem CO2.

Osteobus
Badanie densytometryczne to badanie gęstości kości, które pozwala wykryć osteoporozę kości we wczesnym jej stadium rozwoju. Pozwala ono na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Bada się głownie odcinek lędźwiowy kręgosłupa a także kość udową, są one bardzo narażone na uszkodzenie. Badanie wykonuje się aparatem zwanym densytometrem. Jest to urządzenie rentgenowskie, dzięki któremu lekarz jest w stanie określić i oszacować zagrożenie złamania. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne. Pacjent kładzie się na stole pomiarowym, po czym jego ciało zostaje zeskanowane przez aparat , którego ramię przesuwa się nad pacjentem. Badanie jest również szybkie trwa kilka minut. Pacjent otrzymuje wynik i zalecenia osoby badającej. Densytometria kości polecana jest osobom po 40. roku życia u których w rodzinie występowała osteoporoza. Polecana jest wszystkim kobietom po 50. roku życia. Mężczyźni po 55. roku życia również powinni profilaktycznie przystąpić do badania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza