Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotni ze Słupska mają szansę na staże, a potem na pracę

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Osoby zarejestrowane w słupskim PUP-ie mają szansę na staże pracownicze.
Osoby zarejestrowane w słupskim PUP-ie mają szansę na staże pracownicze. Kamil Nagórek
W 2013 roku Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku przeznaczył ponad 17 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych. W tym roku ma do dyspozycji zbliżoną kwotę - niespełna 16 milionów.

Do najbardziej atrakcyjnej formy aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych należą staże. Jak twierdzi Marcin Horbowy, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku, w 2013 roku w ponad połowie przypadków stażyści z PUP zostali zatrudnieni przez pracodawców, u których uczyli się zawodu.

- To bardzo ciekawa forma zdobycia doświadczenia zawodowego. Poza tym pracodawca w momencie, kiedy potrzebuje pracownika często swoje pierwsze kroki kieruje do osoby, którą wcześniej sprawdził - pokreśla Marcin Horbowy.

O stażystów starają się zarówno instytucje państwowe jak i firmy prywatne. W zeszłym roku osoby zarejestrowane w PUP odbyły staże m.in. w ośrodkach turystycznych, szkołach, urzędzie miasta, gminy, sądzie, prokuraturze, w firmach budowlanych, sklepach oraz wielu innych.

W zeszłym roku 25 osób spośród 34 skierowanych na staż zostało zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, m.in. do archiwizacji, fizjoterapii czy sekretariatu. Osoby bezrobotne z PUP skierowane zostały także na szkolenia czy roboty publiczne. Podjęły również własną działalność gospodarczą. I tak na roboty publiczne skierowanych zostało 151 osób (kosztowało to urząd ponad 189 tys. zł), działalność gospodarczą podjęło 246 osób (przeznaczono na ten cel ponad 5 mln zł), 359 osób zostało zatrudnionych w ramach refundacji kosztów zatrudnienia (koszt 4 mln zł). Z kolei z możliwości uczestniczenia w szkoleniach skorzystały 343 osoby (urząd wydał na to ponad milion złotych).

Wśród szkoleń znalazły się: kurs prawa jazdy kategorii C i E oraz kategorii D, szkolenie z zakresu obsługi komputera z obsługą kasy fiskalnej, opiekunka osób starszych z modułem języka niemieckiego, kucharz, kelner, krawiec, obsługa kasy fiskalnej z fakturowaniem.

- Sporo osób zgłosiło się również na szkolenia indywidualne. Te przeprowadzane są wtedy, kiedy pracodawca deklaruje, że po skończeniu takiego kursu przyjmie przeszkolonego pracownika. Wśród takich przypadków znalazły się szkolenia dla drwali, rybaków, a także kursy masażu pierwszego stopnia - mówi Horbowy.

Na 2014 rok słupski PUP otrzymał do dyspozycji 15 mln 897 tys. zł. Urząd przyjmuje już wnioski na organizację staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundację kosztów doposażenia i wyposażenia miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza