MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Dębnica Kaszubska buduje centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych. Trwają prace

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Ruszyła budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Dębnicy Kaszubskiej.
Ruszyła budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Dębnicy Kaszubskiej. Gmina Dębnica Kaszubska
W Dębnicy Kaszubskiej powstaje centrum opiekuńczo-mieszkalne, z którego skorzystają osoby z ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Koszt budowy obiektu to ponad pięć milionów złotych.

Samorząd wskazuje, że centrum zapewni opiekę łącznie 20 pensjonariuszom – całodobowe wsparcie otrzymać ma pięć osób, natomiast 15 osób zostanie objętych pomocą w ramach pobytu dziennego. Centrum ma zapewnić specjalistyczną opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami oraz być miejscem spotkań i aktywizacji społecznej.

Obiekt powstaje na Osiedlu Północ. Jak wskazuje wójt gminy Dębnica Kaszubska, Iwona Warkocka, centrum ma być miejscem rozwijania pasji i zainteresowań oraz dać zatrudnienie kolejnym mieszkańcom gminy. Na początku kwietnia teren budowy przekazano wykonawcy.

- Toczą się prace ziemne. Cała działka, ponad hektarowa, ma łagodny spadek w stronę południa i musiało dojść do niwelacji terenu. Prace są intensywne, bo obiekt ma być oddany w pierwszym kwartale 2025 roku – powiedziała w rozmowie z „Głosem” Iwona Warkocka.

Obiekt o powierzchni bliskiej 500m2 ma być w pełni wyposażony, a teren wokół – w pełni zagospodarowany. W środku nie zabraknie zatem sali rehabilitacyjnej, gabinetu pielęgniarskiego, pracowni manualnej czy pokoju wyciszeń, a na zewnątrz miejsc postojowych, chodników prowadzących do centrum, a także plenerowych urządzeń sprawnościowych oraz rehabilitacyjnych, jak i niezbędnego oświetlenia.

Dębnica Kaszubska chce, aby obiekt funkcjonować zaczął na początku 2025 r. Pieniądze na budowę pochodzą z Funduszu Solidarnościowego - do gminy powędrowało blisko 3,2 mln złotych. Reszta potrzebnych środków to wkład własny samorządu.

Przypomnijmy, budynek o podobnym przeznaczeniu działa już w Kępicach. Centrum opiekuńczo-mieszkalne funkcjonować będzie również w zespole pałacowym w Lubuczewie (gmina Redzikowo).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza