Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biogazownia w Giżynie ruszy latem

Krzysztof Bednarek [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Archiwum
Oprócz biogazowni Poldanoru w Polsce pracuje zaledwie kilka tego typu instalacji.
Oprócz biogazowni Poldanoru w Polsce pracuje zaledwie kilka tego typu instalacji.
Po wakacjach w Giżynie koło Kalisza Pomorskiego rozpocznie pracę pierwsza biogazownia w powiecie drawskim.

Zyskiem ma być nie tylko energia, ale też mniejsze uciążliwości zapachowe z fermy świń.

Wykonawcą inwestycji o wartości około 15 mln zł jest konsorcjum, w którym wiodącą jest firma Rem-Bud z Człuchowa. Instalacja budowana w Giżynie jest ósmą biogazownią należąca do spólki Poldanor.

Oprócz biogazowni Poldanoru w Polsce pracuje zaledwie kilka tego typu instalacji. Wytwarzają z gnojowicy tzw. biogaz będący mieszaniną metanu, dwutlenku węgla i innych gazów występujących w śladowych ilościach. Powstający w ten sposób gaz wykorzystywany jest jako źródło energii odnawialnej. Natomiast gnojowica po przeróbce w biogazowni staje się cennym nawozem.

- W Giżynie prace budowlane są na półmetku - powiedziała nam Joanna Ekert, pracownica Poldanoru. - Aktualnie firma oczekuje na dostawę silnika gazowego o mocy 1063 kWe, który będzie instalowany w budynku technicznym. Jego stan surowy został już zamknięty.

Obecnie trwają pracę przy instalacjach wewnątrz budynku. Jak mówi Joanna Ekert, rozruch technologiczny biogazowni zaplanowany został na przełom czerwca i lipca. Natomiast oddanie tego obiektu do użytku Poldanor planuje na koniec wakacji.

W gminie Kalisz Pomorski inwestycja spotkała się z akceptacją miejscowych władz. Nie było protestów mieszkańców. Burmistrz Michał Hypki zadeklarował nawet chęć dalszej współpracy w zakresie budowy drugiej biogazowni.

W fermie w Giżynie jest stado podstawowe liczące 1.500 macior. Biogazownia bazować będzie na wytwarzanej przez nie gnojowicy i na kiszonce z kukurydzy. Instalacja będzie produkowała 1 MW energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana do procesów technologiczbych w fermie i do ogrzewania budynków.

Nadmiar energii - około 70 proc. - odprowadzany będzie do sieci energetycznej.

Czytaj też> Biogazownia w Lęborku w stanie zawieszenia

 

Dzięki przeróbce gnojowicy w zamkniętej instalacji, mają się zmniejszyć uciążliwości zapachowe, na które czasem skarżyli się mieszkańcy okolicznych domów. Zmniejszy się również emisja gazów odprowadzanych do atmosfery.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza