Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Edward Dajczak poprowadził mszę świętą w Słupsku [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
W Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca w Słupsku odbyła się msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Dajczaka
W Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca w Słupsku odbyła się msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Dajczaka Łukasz Capar
W piątek, 26 sierpnia, w Sanktuarium św. Józefa w Słupsku odbyła się msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Do kościoła wprowadzono relikwie św. Andrzeja Boboli, bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. Anieli Salawy i bł. Hanny Chrzanowskiej.

W mszy świętej w Sanktuarium św. Józefa oprócz wiernych uczestniczyli również kapłani ze słupskich parafii.

Św. Andrzej Bobola
Św. Andrzej Bobola był duchownym, jezuitą i misjonarzem. Żył w latach 1591-1657. Poniósł męczeńską śmierć z rąk Kozaków, którzy zemścili się za nawracanie prawosławnej ludności na katolicyzm. Zwłoki Boboli przez długie lata otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku na terenie obecnej Białorusi. W 1937 r. papież Pius XI kanonizował ks. Andrzeja Bobola.

Bł. Stefan Wyszyński
Ks. Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) jest uznawany, obok papieża Jana Pawła II, za jedną z najważniejszych postaci w polskim Kościele. W 1948 r. został prymasem Polski, a w 1952 r. z rąk papieża Piusa XII otrzymał godność kardynalską. W latach 1953 – 1956 był represjonowany przez władze komunistyczne. Odegrał wielką rolę w obchodach Milenium Chrztu Polski, a także w jako duchowy opiekun ludzi wierzących w okresie PRL-u. Stąd nazywany często Prymasem Tysiąclecia. 21 września 2021 r. obyła się beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego.

Bł. Aniela Salawa
Bł. Aniela Salawa urodziła się w 1881 roku. W wieku 18 lata złożyła śluby czystości, a w 1900 r. wstąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich, a w 1912 roku rozpoczęła nowicjat Trzeciego Zakonu św. Franciszka. W czasie I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom i jeńcom wojennym. Po wojnie popadła w nędzę, utrzymywali ją dobroczyńcy. Podupadła też na zdrowiu. Zmarła w 1922 r. 13 sierpnia 1991 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Anieli Salawy, którym przewodniczył Jan Paweł II.

Bł. Hanna Chrzanowska
Bł. Hanna Chrzanowska byłą pielęgniarką, pedagogiem, a także pedagogiem. Urodziła się w 1902 roku w Warszawie. W 1920 r. zainteresowała się pielęgniarstwem, ukończyła kilka kursów i podjęła pracę w Klinice Chirurgicznej w Krakowie. Kolejne lata poświęciła na kolejne etapy zdobywania wiedzy z zakresu pielęgniarstwa, m.in. studiowała w Paryżu w ramach stypendium Rockefellera. W okresie II wojny światowej działała w konspiracji. Po wojnie zaczęła aktywną pracę jako pedagog z zakresu pielęgniarstwa. Była pomysłodawczynią tzw. pielęgniarstwa parafialnego. Zachęcała duchowieństwo do opieki nad chorymi w ich domach. W 1956 r. został oblatką benedyktyńską związaną z Klasztorem Benedyktynów w Tyńcu. Zmarła po ciężkiej chorobie w 1973 r. W 2018 r. podczas mszy świętej w Sanktuarium na Łagiewnikach w Krakowie, której przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato, Hanna Chrzanowska została beatyfikowana.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza