MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 10 tys. zł co roku otrzyma każde dziecko w ramach 800 plus! Rząd podaje wyliczenia waloryzacji 500 plus

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Do waloryzacji 500 plus dojdzie zgodnie z zapowiedziami rządzących 1 stycznia 2024 roku. A ile konkretnie dostanie każde dziecko w Polsce?
Do waloryzacji 500 plus dojdzie zgodnie z zapowiedziami rządzących 1 stycznia 2024 roku. A ile konkretnie dostanie każde dziecko w Polsce? Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się wysokość świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus. Od tego czasu będzie to już 800 zł i będzie to pierwsza waloryzacja tego świadczenia, która nastąpi z urzędu. Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą, a my sprawdzamy, ile budżet państwa wyda na waloryzację 500 plus w 2024 roku i jak dużo otrzyma każde dziecko w Polsce.

Spis treści

Waloryzacja 500 plus od stycznia 2024

Piknik w Tarczynie okazał się idealną okazją do podpisania waloryzacja 500 plus. Prezydent Adnrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Tym samym Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 r. świadczenia 500 plus do 800 zł, co w połowie maja 2023 ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

27 czerwca projekt ten został przyjęty przez rząd, a 7 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy w tej sprawie.

Wyższe wypłaty bez wniosków

Zgodnie z regulacją wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r.z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. W uzasadnieniu do projektu rząd wyjaśnia, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r. – zaznacza rząd.

Co do zasady jednak ZUS podniesie świadczenie z urzędu, a zmiana nastąpi automatycznie i będzie dotyczyć wszystkich, którzy aktualnie pobierają 500 plus. Niezmienne pozostają także inne zasady funkcjonowania programu.

Blisko 10 tys. zł co roku otrzyma każde dziecko w Polsce

Minister Maląg zwróciła uwagę, że pandemia i wojna w Ukrainie pogorszyły sytuację ekonomiczną polskich rodzin, dlatego wzrost świadczenia 500 plus o 60 proc. jest koniecznością. Maląg wskazała również, że dzięki temu programowi niektóre dzieci po raz pierwszy wyjechały na wakacje, uczęszczały na zajęcia dodatkowe, rozwijały swoje pasje i zainteresowania.

Według wyliczeń rządu, 800 plus będzie kosztowało około 70 mld zł tylko w 2024 roku. Świadczenie przysługiwać będzie 7 mln dzieciom w kraju, a każde dziecko w rodzinie otrzyma 9600 zł rocznie.

Obecnie ZUS wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego. Program Rodzina 500 plus działa od kwietnia 2016 roku i obecnie przysługuje każdemu dziecku od narodzin do 18 urodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko 10 tys. zł co roku otrzyma każde dziecko w ramach 800 plus! Rząd podaje wyliczenia waloryzacji 500 plus - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza