MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budujmy bezpieczniej

Justyna Poturalska
W koszalińskiej siedzibie Państwowej Inspekcji Pracy odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa w budownictwie. Przedsiębiorcy budowlani z byłego województwa koszalińskiego rozmawiali o zagrożeniach na budowach i sposobach zmniejszenia liczby wypadków

Poszkodowanych na budowach w 2001 roku było mniej niż w roku 2000 - tak optymistycznym akcentem rozpoczął spotkanie Marian Szyszko, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru ze Szczecina. Powodów takiej sytuacji jest wiele: nastąpiła poprawa bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz zmniejszyła się ilość robót - dodał.
Na konferencji Czesław Maciejak, nadinspektor pracy z Koszalina, przedstawił wyniki kontroli budów na terenie byłego województwa koszalińskiego, powiatu Wałcz i gminy Sławno. W 2001 roku PIP przeprowadziła 125 kontroli i wykryła 994 nieprawidłowości, przy czym na jednej budowie mogła być więcej niż jedna kontrola. W 113 przypadkach inspektorzy zdecydowali o konieczności wstrzymania prac budowlanych, a 22 pracowników PIP skierowała do innych robót, ponieważ nie mieli odpowiednich kwalifikacji. W pierwszym kwartale tego roku inspektorzy przeprowadzili 19 kontroli i wydali 111 decyzji dotyczących nieprawidłowości na budowach. Tylko 5 pracowników nie miało potrzebnych kwalifikacji do wykonywania swojej pracy. - W pierwszym kwartale tego roku wykryliśmy mniej nieprawidłowości niż w pierwszym kwartale w roku ubiegłym - podsumował Czesław Maciejak. Wyniki kontroli pokazały również, że najczęstszymi przyczynami wypadków na budowach są: nieprzestrzeganie przepisów dotyczących higieny pracy, niesprawne działanie sprzętu budowlanego i elektryczno-energetycznego, nieprzestrzeganie przepisów przez pracowników, nadmierny pośpiech w wykonywaniu pracy oraz niewłaściwie wyszkoleni pracownicy BHP.
Kontrowersje wśród przedsiębiorców budowlanych wzbudziły nowe przepisy dotyczące potrzebnych uprawnień do obsługi maszyn i sprzętu w budownictwie. - Do tej pory do obsługi betoniarki niepotrzebne były żadne przepisy, a teraz pracownicy budów będą musieli uczestniczyć w szkoleniach, a to się wiąże z ogromnymi kosztami - mówili oburzeni przedsiębiorcy. - Prawo musi być przestrzegane, ale powinno spełniać racjonalne wymogi.
W styczniu na forum budowlanym w Białymstoku główny inspektor pracy wraz z przewodniczącym ds. bezpieczeństwa w budownictwie ogłosili rok 2002 "Rokiem Bezpiecznej Pracy w Budownictwie". Aby zachęcić przedsiębiorców budowlanych do dbania o bezpieczeństwo na budowach, Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła dwa konkursy: "Bezpieczna budowa" oraz "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". W pierwszym z konkursów będą brane pod uwagę takie budowy, których wartość wynosi powyżej 3 mln zł. Poza tym powinny być spełnione warunki bezpieczeństwa oraz warunki higieniczno-sanitarne. Ważne jest również to, aby przedsiębiorcy przestrzegali prawa pracy.

Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego z Koszalina dotyczące wypadków na budowach na terenie byłego województwa koszalińskiego, Wałcza i Sławna:

- Rok 2000 - 1578 wypadków przy pracy, w tym 5 zbiorowych, 16 osób poszkodowanych, 7 wypadków śmiertelnych
- Rok 2001 - 1521 wypadków przy pracy, w tym 12 zbiorowych, 27 osób poszkodowanych, 8 wypadków śmiertelnych
- I kwartał 2002 roku - 261 wypadków przy pracy, 1 wypadek zbiorowy, 2 osoby poszkodowane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza