Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytów. Powstał pierwszy w historii kaszubski komiks

Andrzej Gurba
Przemysław Fornal i Roman Kucharski, twórcy kaszubskiego komiksu.
Przemysław Fornal i Roman Kucharski, twórcy kaszubskiego komiksu. Fot. Andrzej Gurba
Kaszubska historyczna komiksowa opowieść trafi lada dzień do szkół i księgarń. Także tak Kaszubi budują swoją tożsamość.

Komiks jest adresowany przede wszystkim do młodych ludzi. Większość nakładu trafi nieodpłatnie do szkół. Chcemy w ten nowy sposób zachęcić do nauki języka kaszubskiego, poznawania kaszubskiej historii i tradycji - mówi Lilianna Grosz, prezes bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Z góry założyliśmy, że będzie to komiks historyczny, a nie osadzony we współczesnych realiach - mówi Przemysław Fornal, szef bytowskiego studia To Design. Z długich dyskusji urodził się pomysł historii z przełomu XIII i XIV wieku. Fakty pomieszano z fikcją, choć Roman Kucharski, twórca ilustracji, zaznacza, że większość postaci jest prawdziwa. Komiksowy scenariusz napisał Jón Natrzecy z Bytowa.
Historia zaczyna się w 1302 roku od najazdu na Pomorze biskupa kamieńskiego i księcia Rugii.

Główną postacią jest Chocimierz z rodu Święców, obecny patron Tuchomia, a w komiksie kilkuletni chłopiec, który przemierza kaszubską ziemię. Jest to czas przed budową bytowskiego zamku, też sprzed lokacji miasta. Istniał już za to kościół świętej Katarzyny. W komiksie pojawiają się gródek w Tuchomiu, gród w Chmielnie, cmentarz w Mikorowie, Niezabyszewo. Poza głównym wątkiem akcji dodawane są legendy z tamtego okresu.

64-stronicowy komiks dofinansowały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz bytowskie samorządy. "Szczenię Święców" nie jest pierwszym komiksem w języku kaszubskim, ale pierwszym, gdzie historia jest kaszubska i opowiedziana przez Kaszubów. - Kilka lat temu wydano w języku kaszubskim "Kajko i Kokosza", ale to tylko typowy przekład. Nasza historia jest na wskroś kaszubska, pomorska - zaznacza prezes Grosz. - Niemniej, pierwsze próby kaszubskich komiksów datują się na lata 80. To czarno-białe, domowe wydawnictwa.

18 października w salce rycerskiej w Tuchomiu odbędzie się promocja komiksu. Nie będzie to jednak zwykłe autorskie spotkanie. Zacznie się rycerską mszą kaszubską. Będzie też plenerowy pokaz scen z komiksu.

"Szczenię Święców" trafi lada dzień do szkół, księgarń i punktów informacji turystycznej. To kolejny element budowania lokalnej tożsamości. Kaszubi są w ofensywie. Wymieńmy choćby naukę języka od szkół podstawowych, wprowadzone w tym roku podyplomowe kaszubskie studia językowe, folklor, publikacje czy dwujęzyczne nazwy miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza