Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytów. Średniowieczne skarby wykopane w centrum miasta trafią wreszcie na muzealną wystawę

Andrzej Gurba
W tym miejscu wieży już niedługo będzie można oglądać bytowskie skarby.
W tym miejscu wieży już niedługo będzie można oglądać bytowskie skarby. Fot. Andrzej Gurba
Pod koniec wakacji w muzealnej wieży przy placu św. Katarzyny powinny znaleźć się już drogocenne średniowieczne eksponaty wykopane przed laty w centrum miasta.

Trzydzieści monet, bursztynowy różaniec, diademy z plecionego drutu to najciekawsze skarby znalezione w 2001 roku przy dawnym kościele św. Katarzyny w Bytowie. Prace wykopaliskowe prowadził dr Piotr Chachlikowski, poznański archeolog.

Dopiero jesienią ubiegłego roku znaczna część eksponatów, choć nie wszystkie, trafiła do słupskiego konserwatora zabytków, gdzie leżą w szafie.

- Pod koniec lipca wystąpiłem z pismem do konserwatora o przekazanie eksponatów do naszego muzeum. Jest zgoda. Teraz konserwator przebywa na urlopie, ale kiedy wróci, dopełnimy formalności. Najpierw weźmiemy eksponaty w depozyt, a następnie wystąpimy o przejęcie ich na własność, bo formalnie jest to skarb państwa - mówi Janusz Kopydłowski, dyrektor Muzeum Zachodnio-kaszubskiego w Bytowie.

Dodaje, że służby konserwatora chciały na początku zatrzymać skarby i przekazać je wtedy, kiedy poznański archeolog odda wszystko, a przede wszystkim przygotuje całościowe opracowanie na ich temat.

- Uznaliśmy, że nie jest to dobre rozwiązanie, bo w ten sposób mieszkańcy i turyści mogliby nie zobaczyć eksponatów przez kolejnych kilka lat - oznajmia Janusz Kopydłowski.
Bytowskie skarby trafią do dawnej kościelnej wieży, gdzie organizowany jest oddział archeologiczny muzeum. Obecna ekspozycja zostanie przeniesiona do zamkowej baszty. Janusz Kopydłowski cieszy się, że po ośmiu latach to, co znaleziono na dawnym placu Garncarskim, a więc tuż przy kościelnej wieży, będzie mogło cieszyć oczy mieszkańców i turystów.

- To w końcu nasza namacalna historia - oznajmia dyrektor muzeum, któremu marzy się kontynuowanie prac wykopaliskowych w mieście.

Problemy z archeologiem
Pierwszy termin złożenia pełnej dokumentacji z przeprowadzonych badań archeologicznych i zwrotu eksponatów minął w 2002 roku. Wielokrotnie opisywaliśmy zmagania władz Bytowa z niesolidnym naukowcem. Sprawa miała nawet znaleźć swój finał w prokuraturze. Bytowskie władze i słupski konserwator nadal czekają na część eksponatów i opracowanie, za które zapłacono.

Co odkopano
W 2001 roku w Bytowie odkryto dwie krypty, 30 monet z różnych okresów, różaniec z bursztynowym krzyżykiem, siedem diademów kobiecych między innymi z plecionego drutu i z motywami roślinnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza