Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w Kamieniu Pomorskim! Te mury ujrzały światło dzienne pierwszy raz od 400 lat [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Odkryte fundamenty klasztoru dominikanów w Kamieniu Pomorskim
Odkryte fundamenty klasztoru dominikanów w Kamieniu Pomorskim MHZK
W Kamieniu Pomorskim odkopano relikty średniowiecznego budynku klasztoru dominikanów. Do odkrycia doszło przy ulicy Okrzei.

Wszystko wskazuje na to, że to fundamenty budynku mieszkalnego zakonników tzw. dormitorium. Na podstawie fragmentów ceramiki znalezionych w gruzie ceglanym można stwierdzić, ze ostatecznie budynek został rozebrany na przełomie XVI i XVII wieku. W czasie prac odkryto również 4 monety datowane na XVII-XIX wiek.

- Budynek został wybudowany około 1335 roku, a definitywnie opuszczony został przez zakonników po sekularyzacji dóbr kościelnych na terenie Księstwa Pomorskiego. Miało to miejsce w 1534 roku, kiedy to książęta pomorscy przyjęli protestantyzm. Mnisi opuścili klasztor, oprócz przeora Kaspara Schulte - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Puste budynki zostały wykorzystane w 1536 roku przez mieszkańców miasta, po tym jak ich domy zostały zniszczone w wyniki pożaru.

Ostateczny kres zabudowań klasztornych nastąpił 19 lutego 1582 roku w wyniku pożaru. Ogień był tak duży, że częściowo przeniósł się na teren Osiedla Katedralnego, uszkadzając m.in. kurię dziekana. Wówczas to budynki zostały definitywnie opuszczone, a teren po nich zniwelowany tworząc warstwę zgliszczy, stąd nazwa miejsca Wzgórze Aschenberg, czyli Wzgórze Popielne. Ta nazwa funkcjonowała aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej miejsce to zostało zapomniane, dopiero przypadkowe odkrycie reliktów klasztoru w 2004 roku przywróciło pamięć o najstarszym na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztorze dominikanów.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze odkrycie archeologiczne. W tym roku w czasie prac przy ulicy Wilków Morskich odkryto pamiątkę pielgrzyma sprzed kilkuset lat, czyli muszlę św. Jakuba z Santiago de Compostela. Kolejne odkrycie to ołowiana bulla papieska z wizerunkiem św. Piotra.

Skąd tyle odkryć w Kamieniu Pomorskim? Wynika to z ciekawej przeszłości miasta.

- Kamień był we wczesnym średniowieczu stolicą Księstwa Pomorskiego, jak również stolicą biskupów pomorskich. Miastem o dużym znaczeniu ekonomicznym, gospodarczym, politycznym i religijnym. Dopiero wojna 30-letnia przyniosła upadek miastu - odpowiada Grzegorz Kurka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sensacyjne odkrycie w Kamieniu Pomorskim! Te mury ujrzały światło dzienne pierwszy raz od 400 lat [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza