MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć gęsty żywopłot z tui? Sprawdź, kiedy je posadzić i w jakich odstępach. Te terminy i zasady warto znać

Katarzyna Laszczak
Tuje są zielone przez cały rok i tworzą szczelny, zielony płot.
Tuje są zielone przez cały rok i tworzą szczelny, zielony płot. manfredxy/123rf.com
Tuje to niezmiennie jedne z najbardziej popularnych krzewów na żywopłoty, choć można je też sadzić pojedynczo, jako ozdobne solitery. Są zielone przez cały rok, niezbyt wymagające i w miarę szybko rosną. Sprawdź, kiedy posadzić tuje i w jakich odległościach, żeby powstał gęsty żywopłot.

Spis treści

Tuje, czyli żywotniki, to popularne krzewy ogrodowe. Choć za sprawą internetowych plotek budzą pewne kontrowersje, są zupełnie normalnymi i niegroźnymi dla otoczenia roślinami. Dowiedz się więcej: czy tuje naprawdę trują lub szkodzą? Sprawdź, o co z tym chodzi.

Ponieważ w miarę szybko rosną i są zielone przez cały rok, dobrze nadają się na żywopłoty. Choć warto pamiętać, że do wyboru mamy również inne atrakcyjne krzewy, a tuje wcale nie są tak bardzo bezobsługowe, jak się czasem wydaje – wymagają cięcia, nawożenia i podlewania, kiedy dłużej nie pada. Jeśli jednak decydowaliśmy się na tuje, przed ich posadzeniem musimy poznać kilka zasad.

Kiedy sadzić tuje?

Sadzonki tui najczęściej sprzedawane są w pojemnikach i można je sadzić przez cały sezon. Jednak są dwa terminy, które są szczególnie zalecane. To:

  • wczesna jesień – nie później niż październik, bo krzewy muszą się dobrze ukorzenić przed przymrozkami,
  • wiosna – kwiecień-początek maja.

Termin jesienny bywa wskazywany jako korzystniejszy, ale jeśli tego nie zrobiliśmy wtedy, wiosna również jest bardzo dobra. Nie sadźmy jednak tui bardzo wcześnie, lepiej poczekać, aż gleba się ogrzeje. Przy tym terminie będzie nas czekać nieco więcej podlewania, szczególnie jeśli wiosna będzie sucha, a po niej nadejdzie ciepłe lato.

Dowiedz się też: Jak pielęgnować żywopłot z tui, żeby był gęsty? Nawożenie, podlewanie, cięcie

Jak sadzić tuje?

Tuje są często spotykane i czasem powstaje wrażenie, że skoro rosną tak powszechnie, to radzą sobie ze wszystkim. To rzeczywiście dość odporne rośliny, ale jeśli chcemy, żeby dobrze wyglądały, musimy im zapewnić podstawowe warunki, czyli:

  • miejsce słoneczne lub w lekkim cieniu,
  • w miarę żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym odczynie.

Nie sadźmy tui w głębokim cieniu ani na suchym czy piaszczystym podłożu, bo nie będą dobrze rosły.

Jak gęsto sadzić tuje na żywopłot?

Tuje (żywotniki) mają sporo odmian. Zwróćmy na to uwagę, bo nie wszystkie nadają się na żywopłoty (np. niskie odmiany, które mają kulisty pokrój). To, jak gęsto sadzi się krzewy, zależy od ich docelowej wielkości i średnicy, a także pokroju (kształtu).
Na żywopłoty wybiera się przede wszystkim dwie odmiany: Brabant i Smaragd (Szmaragd). Jak gęsto je sadzić?

  • tuje Smaragd (Szmaragd) i inne wąskie odmiany sadzi się co 50-60 cm lub 60-80 cm,
  • tuje Brabant i inne szersze odmiany – co 80-100 cm.

W jakiej odległości od płotu sadzić tuje?

Choć w ogrodach prywatnych odległości roślin od płotu nie regulują przepisy (inaczej bywa na działkach ROD), należy je sadzić tak, żeby nie przeszkadzały sąsiadowi i nie przechodziły do jego ogrodu. W przypadku tui zalecana odległość to minimum 50 cm, ale warto ją zwiększyć do 1 m. Pamiętajmy, że tuje warto przycinać (regularnego cięcia potrzebują Brabanty) i będziemy musieli mieć dostęp do krzewów także od strony płotu.

Jak sadzić tuje?

Sadzenie tui nie jest skomplikowane. Przed posadzeniem roślinom warto namoczyć korzenie, wkładając np. do wiadra z wodą. Sadzimy je oczywiście we wcześniej wykopanych dołkach – wkopujemy na taką głębokość, w jakiej rosły w doniczce. Po posadzeniu ziemię dokładnie ubijamy, ale uważajmy, żeby nie uszkodzić korzeni. Jeśli mamy lekką, przepuszczalną glebę, wokół krzewu warto uformować rodzaj płytkiej misy, do której spłynie woda. Ale pamiętajmy, że tuje nie lubią stojącej wody, więc na cięższych glebach nie musimy tego robić (nie sadźmy też tui w zagłębieniach terenu). Po posadzeniu rośliny trzeba podlewać, szczególnie wiosną i latem.

Rada: przy zakładaniu żywopłotu najlepiej rozciągnąć sznurek, zaznaczyć na nim odległości i w tych miejscach wykopach dołki pod rośliny.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza