Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ciepła buda dla psa. Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obrońcy praw zwierząt oraz policjanci apelują o odpowiednią opiekę szczególnie zimą. - Z naszą świadomością nie jest najlepiej - mówi Konstanty Golba, który prowadzi Azyl dla Zwierząt w Przyborzycach. - Niskie temperatury to śmierć dla pozostawionych bez opieki psów.

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykają policjanci i działacze na rzecz zwierząt to tragiczne warunki, w których znajdują się psy. To między innymi dziurawe, nieocieplone budy czy same kojce bez miejsca schronienia, bez wody i jedzenia, a w nich smutny, zrezygnowany i zmarznięty przyjaciel człowieka, w większości przypadków przymocowany do łańcucha.

- Wielokrotnie zdarzały się również przypadki, że pies był przymocowany do łańcucha, gdzie na szyi miał wrośniętą w skórę kolczatkę, która tworzyła mu otwartą ranę a pies dodatkowo był niedożywiony. Policjanci w trakcie służby zwracają uwagę, w jakich warunkach przebywają zwierzęta - przekonują funkcjonariusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Znęcanie nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, natomiast w typie kwalifikowanym ze szczególnym okrucieństwem od 3 miesięcy do lat 5.

- Pamiętajmy, opieka nad zwierzęciem to także spełnienie obowiązków, które są uregulowane przepisami w ustawie o ochronie zwierząt. Te obowiązki to m.in. zapewnienie zwierzęciu pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, zapewnienie odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody - mówią stróże prawa. - Przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Należy pamiętać też, że utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania, brudzie i niechlujstwie stanowi znęcanie się nad zwierzętami

Co to oznacza w praktyce?

Rażące zaniedbanie rozumie się przez to drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie.

Zwierzę może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia. W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu, lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Mróz to szczególnie ciężki okres dla podwórkowych psów, zapewnij im odpowiednie warunki:

- buda musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia, ma mieć wszystkie ściany i szczelny dach, nie może stać bezpośrednio na ziemi (np. może być na palecie, podeście). Powinna być wyściełaną słomą, którą należy wymieniać gdy zwilgotnieje.

- pies na łańcuchu nie może przebywać dłużej niż 12 godzin, należy zapewnić mu możliwość wybiegana się, a łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się.

- należy sprawdzać, czy woda w misce nie jest zamarznięta i w razie potrzeby dolewać zimą lekko ciepłą wodę

- należy zapewnić chociaż jeden pełnowartościowy, w zimie wysokokaloryczny posiłek dziennie

- kojec musi zapewniać swobodę poruszania się, oraz musi być regularnie sprzątany

- jeśli pies potrzebuje opieki weterynaryjnej należy mu ją zapewnić

Każdy z nas może pomóc, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować.

Jeżeli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, które grozi mu uszczerbkiem na zdrowiu, lub zagraża jego życiu, możesz to zgłosić do Policji lub bezpośrednio do prokuratury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza