Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepła woda zdrowia doda

SN
Zdaniem japońskich naukowców ciepła, lecz nie bardzo gorąca kąpiel w wannie wpływa korzystnie na pracę serca.

Podczas gdy w krajach zachodnich taką kąpiel uważa się za potencjalne zagrożenie dla zdrowia dla osób ze schorzeniami układu krążenia, w Japonii lekarze zalecają ją jako zabieg wspomagający niektóre terapie kardiologiczne.

Badania z udziałem 16 osób w starszym wieku przeprowadzone na tokijskim Uniwersytecie Kagoshima rzeczywiście potwierdziły, że regularne zażywanie ciepłych kąpieli zwiększa wydolność fizyczną organizmu, polepszając stan zdrowia zarówno ludzi zdrowych, jak i chorujących na serce. - Codzienne dziesięciominutowe kąpiele w wodzie o temperaturze 41 stopni Celsjusza sprawiły, że wszyscy uczestnicy naszego eksperymentu osiągnęli lepsze wyniki prób wytrzymałościowych.

Kąpiele zmniejszały też bóle nóg oraz zlikwidowały uczucie zmęczenia - relacjonuje Megumi Shimodozono, główny autor badań. - Ciepła kąpiel jest korzystna dla serca, gdyż rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza napięcie mięśni. Poprawia się też krążenie krwi, dzięki czemu dociera ona w większych ilościach do mięśni i tkanek. Wpływa to pozytywnie na ogólny stan organizmu - twierdzi japoński naukowiec.

Zaleca on jednak chorym na serce, aby przed rozpoczęciem takiej wodnej kuracji skonsultowali się z lekarzem. - Europejczykom i Amerykanom radziłbym, aby zamiast prysznicu, korzystali z krótkich, trwających 10-15 minut kąpieli w wannie. Gorący natrysk jest niezdrowy dla serca i ludzie z niewydolnością krążenia, chorobami wieńcowymi lub nadciśnieniem tętniczym powinni go unikać - mówi Shimodozono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza