MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co i jak wybrać?

Dorota Warcman
Drzwi zewnętrzne powinny być zawsze osadzone na trzech zawiasach.
Drzwi zewnętrzne powinny być zawsze osadzone na trzech zawiasach. Fot. Archiwum
Drzwi to nasza domowa wizytówka. A jednocześnie przeszkoda dla złodzieja. Stąd powinny być nie tylko ładne, ale i solidne.

Jakie są obecnie trendy w doborze drzwi?
Okazuje się, że największym powodzeniem cieszą się drzwi w ciemnych kolorach, takich jak mahoń, teak, dąb i palisander z dostrzegalną strukturą drewna tych gatunków (potwierdzają to na przykład badania przeprowadzone w marketach budowlanych). Poza tym coraz modniejsze są drzwi "nowoczesne" z elementami ze stali i szkła oraz o niestandardowych uchwytach.

Co i jak wybrać?

W jaki sposób dobrać drzwi do różnych pomieszczeń? Czym się kierować przy wyborze?
Specjaliści polecają drzwi, które mają dobrą szczelność i dźwiękochłonność. Takie, które nie przepuszczają kurzu, a ich współczynniki izolacji ciepła - k i izolacji dźwiękowej - R mieszczą się w granicach norm.
Wiadomo, że wymagania takie mogą spełnić jedynie drzwi o właściwej konstrukcji, dokładnym wykonaniu i zawieszeniu w ościeżnicy. Poza tym mają na to również wpływ odpowiednie systemy uszczelnień (wykonanych z uszczelek z tworzyw sztucznych) tak w skrzydle, jak i w ościeżnicy.

Z czego wybrać?

W ostatnich latach nastąpił duży postęp w technologii wykonania i w zastosowaniu nowych materiałów wypełniających, okładzinowych i nowoczesnych okuć.
Materiały te i okucia charakteryzują się dobrymi parametrami technicznymi i występują w całej gamie kolorów.
Każde drzwi składają się z ościeżnicy (futryny), stanowiącej oprawę skrzydeł i ograniczenie otworu drzwiowego oraz ze skrzydeł drzwiowych, zawieszonych na ościeżnicy za pomocą zawiasów.

Odpowiednia konstrukcja drzwi

Konstrukcja drzwi zewnętrznych musi spełniać dodatkowe wymagania - powinna być wzmocniona i odporna na zmienne czynniki klimatyczne.
Przede wszystkim, część konstrukcyjna drzwi płytowych (wypełniona płytą masywną) powinna być oddzielona od zewnętrznej okładziny warstwą izolacji termicznej. Poza tym warstwę konstrukcyjną drzwi należy połączyć z okładziną tak, by nie mogły przenosić się na nią żadne naprężenia powstające w okładzinie.
Nieprzestrzeganie tych podstawowych zasad spowoduje w okresie zimowym przesunięcia wilgotności w płycie drzwiowej do wewnątrz, co z kolei doprowadzi do jej odkształcenia w kierunku wewnętrznym.

Co ważne przy konstrukcji?

Konstrukcja drzwi, przeważnie ramowa, musi być taka, aby zapewniała dobrą sztywność i stabilność nośną skrzydeł. Drewno użyte do wykonania drzwi (sosna, dąb lub gatunki egzotyczne) powinno być odpowiednio przesuszone i bez wad technicznych.
Szczególnie ważne jest przestrzeganie norm dotyczących wilgotności drewna. Z praktyki wynika, że drewno użyte do wykonania drzwi wewnętrznych, wykończonych emaliami musi posiadać wilgotność w granicach 10 proc. Każda nadmierna wilgotność powoduje zniszczenie płyty drzwi, ponieważ wtedy przenikanie wilgoci z drewna do otoczenia pomieszczenia jest utrudnione, co jest powodem powstawania spaczeń, zwichrowań oraz pęknięć i odprysków lakieru.

Jakość wykonania

Na trwałość drzwi wpływa również jakość wykonania, szczególnie wszelkich połączeń stolarskich. Ich wadliwe wykonanie może spowodować pękanie płyt drzwiowych lub ram, co oczywiście osłabi konstrukcję skrzydła i pogorszy jego wygląd estetyczny.
Podsumowując - drzwi muszą być wykonane dokładnie, ponadto muszą być zaimpregnowane i wykończone powłokami ochronnymi.

Jak mocować te na zewnątrz?

Drzwi zewnętrzne powinny być zawsze na 3 zawiasach, dopasowanych do ich masy i wagi.
Ościeżnica drzwi powinna być zamocowana w otworze drzwiowym w 3-4 punktach po jednej stronie w zależności od masy skrzydła drzwiowego tak, aby mogły one wytrzymać uderzenia w czasie użytkowania i wstrząsy w czasie silnego wiatru. Przed zamocowaniem ościeżnicy należy zabezpieczyć ją folią lub pianką poliuretanową przed działaniem wilgoci przenikającej ze ściany i zewnętrznej posadzki.

Lepiej uszczelnione

W celu lepszego uszczelnienia drzwi warto zamontować próg wykonany z nierdzewnego metalowego kształtownika tak, aby znajdował się ściśle w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. A dla usprawnienia spływu wody deszczowej z drzwi, posadzce zewnętrznej należy nadać spadek w kierunku od drzwi lub pod progiem wykonać kanalik przykryty kratką z odprowadzeniem wody.
Drzwi zewnętrzne należy wykańczać zawsze lakierami lub farbami wodoodpornymi.

Co na dodatek?

O jakich dodatkowych akcesoriach do drzwi warto pamiętać?
Możemy dokupić odpowiednie okucia (zawiasy, zamki). Poza doborem okuć, ważne jest zachowanie kolejności ich mocowania w skrzydle.
Kolejność powinna być taka, że po osadzeniu zamka w skrzydle przystępuje się do mocowania zawiasów i zawieszenia drzwi. Przy zastosowaniu odmiennej kolejności, często jeszcze stosowanej, dla osadzenia zamka trzeba zdemontować drzwi. Takie okuwanie może spowodować niedokładność w pasowaniu, co może mieć wpływ na prawidłowe otwieranie i zamykanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza