Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wyciąć, a co wykopać i otulić, czyli abecadło działkowca

Marzena Sutryk
Co wyciąć, a co wykopać i otulić, czyli abecadło działkowcaJózef Świerczyński jest na rynku od wielu lat – firmę w Szczecinku, która zajmuje się kompleksowo ogrodami, prowadzi od 1996 roku.
Co wyciąć, a co wykopać i otulić, czyli abecadło działkowcaJózef Świerczyński jest na rynku od wielu lat – firmę w Szczecinku, która zajmuje się kompleksowo ogrodami, prowadzi od 1996 roku.
W opinii specjalisty O czym pamiętać w pierwszej kolejności jesienią, zaraz po lecie? Jakie rośliny wykopać, zabezpieczyć? O rady zapytaliśmy Józefa Świerczyńskiego, ogrodnika i właściciela Sklepu Ogrodniczego „Ogród” w Szczecinku.

Prawdziwy ogrodnik musi dbać o swój ogród zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.– Jesień, to czas gdy sadzimy rośliny cebulowe kwitnące wiosną np. tulipany, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi – mówi Józef Świerczyński. – W ogrodzie zmieniamy dekoracje z roślinami sezonowymi. Wyrzucamy letnie, a w to miejsce sadzimy chryzantemy, jeżówki lub wrzosy.

Co robimy z roślinami, które należy wykopać? – Dzielimy przez podział bulwy te, które kwitły wiosną i latem i przechowujemy w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu np. w piwnicy. Trzeba je obsypać trocinami – radzi Józef Świerczyński.

– Zmieniamy też aranżację ogrodu wykopując i przesadzając rośliny w inne miejsce – dodaje.
Wrzesień jest miesiące wilgotnym, co sprzyja chorobom grzybowym – mówi nasz rozmówca. – Należy więc stosować o tej porze roku opryski środkami grzybobójczymi np. Miedzianem.

– Po zbiorach plonów wysiewamy rośliny na zielony nawóz tzw. poplony np. łubin, żyto, gorczycę, facelię – podpowiada. –– Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je w kompostowniku. Używamy do tego preparatów przyspieszających kompostowanie.Wrzesień to też okres, w którym sadzimy rośliny wieloletnie np.drzewa i krzewy owocowe, iglaki i byliny. – Zdążą się one do zimy ukorzenić – mówi Józef Świerczyński. – Należy pamiętać o obfitym podlewaniu nowych roślin.

Wielu właścicieli ogrodów decyduje się na trawnik. Okazuje się, że wilgotny i ciepły wrzesień to najlepszy miesiąc na zakładanie trawnika z siewu.
W dalszym ciągu stosujemy herbicydy (służą do zwalczania chwastów) na chwasty dwuliścienne w trawniku.
O tej porze roku warto wykonać jesienną wertykulację. Co się kryje za tym fachowym pojęciem? Spece od pielęgnacji trawników wiedzą, że chodzi o zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym cięciu darni.

– Ostatni raz przed zimą nawozimy trawnik jesiennym nawozem, o mniejszej zawartości azotu, aby zwiększyć odporność na szkody mrozowe i choroby – zaleca Józef Świerczyński. – I nadal kosimy trawę.Trzeba też pamiętać, by przed przymrozkami zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Część naziemną okrywamy agrowłókniną. Natomiast korzenie chronimy tworząc kopce z kory.

– Oczywiście, jeżeli ktoś potrzebowałby fachowej pomocy w przygotowaniu ogrodu na zimę, to nasza firma służy swoimi usługami – dodaje właściciel Sklepu Ogrodniczego „Ogród” w Szczecinku.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza