Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej budynków przyłączanych jest do miejskiej sieci ciepłowniczej w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Na środowej sesji słupscy radni zadecydują, czy znajdzie się w budżecie miasta 150 tysięcy złotych na podłączenie DPS Leśna Oaza do miejskiej sieci CO. Ze statystyk wynika, że z ciepła miejskiego korzystają lokatorzy 900 budynków w mieście i ta liczba rośnie. A w naszym mieście wszyscy, ci którzy składają wniosek o dofinansowanie wymiany pieca węglowego otrzymują wsparcie samorządowe.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o podłączeniu DPS Leśna Oaza do miejskiej sieci ciepłowniczej: "Od 21 lat ogrzewana jest za pomocą dwóch kotłów olejowo – gazowych, których żywotność producenci określają na 10-15 lat. Dodatkowo wzrost cen gazu oraz niestabilność rynku paliw powoduje, że inwestycja jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla placówki. Ponadto podłączenie do ww. sieci ograniczy także koszty związane z obecną obsługą i eksploatacją kotłów.

W DPS Leśna Oaza piece mają już 21 lat.

Żaneta Dębicka, dyrektorka DPS Leśna Oaza: - Piece działają w trybie awaryjnym od 2020 roku. W każdym momencie mogą przestać działać i pozbawić naszych mieszkańców ogrzewania i ciepłej wody. Musimy je wymienić. Tu ekonomia i wyliczenia pokazują, że podłączenie naszej placówki do sieci miejskiej CO ma sens. Szczególnie w dzisiejszej sytuacji na rynku, gdy koszty zakupu gazu tak bardzo zmieniają się.

Zapytaliśmy w Engie EC o to czy rośnie liczba przyłączeń budynków w Słupsku do sieci.

- Potwierdzam duże zainteresowanie przyłączeniem do naszego systemu, przede wszystkim nowobudowanych osiedli mieszkaniowych (tzw. przyłączenia developerskie).Obecnie, do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych jest na terenie Słupska oraz Redzikowa - łącznie 900 budynków mieszkalnych. Dla porównania, w ciągu ostatnich 10 lat, zanotowaliśmy przyrost odbioru ciepła przez 100 budynków mieszkalnych (spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i prywatni odbiorcy) co stanowi wzrost o około 13 procent. Przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej daje wiele korzyści naszym klientom – bezpieczeństwo i stabilność dostaw ciepła, kompleksową obsługę obiektów, a także stałe wsparcie techniczne i serwisowe. Dodam, że Engie EC Słupsk jest największym w naszym mieście producentem energii cieplnej i zarządza dystrybucją ciepła zarówno na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i na potrzeby ciepłej wody użytkowej - informuje Marzena Gębala z Engie EC Słupsk.

Przypomnijmy, firma w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu ekonomicznym i geopolitycznym podjęła program inwestycyjny na lata 2021 – 2025. Zakłada on budowę nowoczesnych elektrociepłowni oraz modernizację istniejących obecnie źródeł ciepła, w celu wyeliminowania paliwa węglowego.

- Już w tym roku planowane jest uruchomienie elektrociepłowni EC-1 przy ul. Słonecznej, stanowiącej pierwsze źródło kogeneracyjne, czyli wytwarzające równocześnie energię cieplną (8,4 MWt ), jak i energię elektryczną (8,4 MWe ), która odpowiada potrzebom ponad 20 tys. gospodarstw domowych. Nowa elektrociepłownia pozwoli także na istotne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery (60 tys. ton rocznie). Inwestycja ta kosztować będzie 80 mln zł brutto, a finansowana jest ze środków Grupy ENGIE oraz uzyskała dofinansowanie w kwocie ponad 20 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodaje pani Marzena.

Słupszczanie, którzy decydują się na likwidację pieca węglowego mogą liczyć na wsparcie z programu miejskiego. - Co roku przyjmujemy wnioski i od trzech lata wszyscy, którzy wystąpili do nas o dofinasowanie wymiany pieca na bardziej ekologiczne źródło, czyli gaz czy podłączenie do miejskiej sieci, takie wsparcie otrzymali - tłumaczy Katarzyna Guzewska, dyrektorka wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w UM w Słupsku.

W tym roku do ratusza wpłynęło około 50 wniosków. W latach 2011-2021 zlikwidowano blisko 1200 pieców węglowych w Słupsku, w roku 2020 złożono o dofinansowanie 83 wnioski, zawarto 78 umów, zlikwidowano 143 źródła węglowe, w roku 2021 złożono 74 wnioski, zawarto 72 umowy i zlikwidowano 96 "kopciuchów".

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza