Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej chorych na depresję

(os)
Lekarz psychiatra Konrad Kiersnowski: - Codziennie w gabinecie przyjmujemy kilkudziesięciu pacjentów
Lekarz psychiatra Konrad Kiersnowski: - Codziennie w gabinecie przyjmujemy kilkudziesięciu pacjentów Fot. Aleksandra Sazon
W ciągu ostatnich dwóch lat podwoiła się liczba pacjentów bytowskiej Poradni Zdrowia Psychicznego. Obecnie leczy się tu ponad 600 osób, jedną trzecią stanowią chorzy na depresję. W powiecie zwiększa się też liczba zamachów samobójczych

Dwa lata temu w bytowskiej poradni przyjmował jeden lekarz psychiatra raz w tygodniu. Obecnie cztery razy w tygodniu pacjentów przyjmuje trzech specjalistów, a mimo to są kolejki przed gabinetami. Z pomocy korzystają tutaj tylko dorośli, bo dzieci kierowane są do Słupska.
Konrad Kiersnowski z Niepublicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku, który przyjmuje również w Bytowie: - Zadowalające jest to, że świadomość ludzi się zmienia, a o potrzebie przyjścia tutaj przekonuje się coraz więcej osób, które naprawdę potrzebują specjalistycznej pomocy. Dociera do nas coraz więcej ludzi ze wsi.
Zdaniem psychiatry coraz więcej ludzi żyje w niepewności, nie radzi sobie z codziennymi problemami: brakiem pracy, biedą, beznadziejnością. To wszystko powoduje lęk, przygnębienie, niezadowolenie z siebie i otoczenia, brak zainteresowań, co w skrajnych przypadkach depresji kończy się czynami desperackimi.
Liczba zamachów samobójczych niestety rośnie. W zeszłym roku w powiecie bytowskim było ich 9, natomiast w tym roku - już 11, z czego 10 zakończyło się śmiercią przez powieszenie - udało się uratować tylko jednego, 35-letniego mężczyznę. Wśród samobójców znalazły się trzy kobiety w wieku ok. 60 lat.
W ostatnich 4 tygodniach samobójstwo popełniły cztery osoby. Ostatnią fiarą zamachu na własne życie tydzień temu był 28-letni mężczyzna.

Samobójstwa w woj. pomorskim W nawiasach liczba desperackich kroków ze skutkiem śmiertelnym

- 2000 rok - 337 (300)
- 2001 rok- 364 (325)
- 2002 rok (I półrocze) - 191 (175)
- Dla porównania w 1992 roku- 192 (187)

Przyczyny samobójstw

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wynika, że najwięcej zamachów na życie popełniają mężczyźni między 31 a 50 rokiem życia, a najczęstszą ich przyczyną są choroby psychiczne i nieporozumienia rodzinne. Zaskakująco wzrasta też liczba samobójstw popełnianych przez ludzi młodych w wieku od 17 do 30 lat. Główny powód - brak perspektyw i planów na przyszłość. Nawet dzieci podejmują próby odebrania sobie życia. Tu najczęściej powodem jest brak akceptacji, niepowodzenia w szkole, rozbicie i przemoc w rodzinie - zarówno psychiczna, jak i fizyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza