Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czwartkowy koncert w kościele Mariackim w Słupsku. Muzyka prosto z polskich gór

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Wykonawcy koncertu w kościele Mariackim
Wykonawcy koncertu w kościele Mariackim Materiały prasowe
Trwa 39. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W najbliższy czwartek, 14 lipca, w kościele Mariackim zabrzmi muzyka góralska. Organiście Markowi Stefańskiemu towarzyszyć będzie Kapela Jaśka Kubika.

W czwartek, 14 lipca, w kościele Mariackim zabrzmi muzyka góralska. Wystąpią Marek Stefański (organy) i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem. Fragmenty "Filozofii po góralsku" czytać będzie aktor Piotr Cyrwus. Początek godz. 19.15. Wstęp wolny.

Program koncertu: Anonim – „Bogurodzica” (opr. polifoniczne z XVII wieku), Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – „Salve Regina” (6 wersów), „Witacka”, Tabulatura Jana z Lublina (XVI w.) – „Ave Jerarchia” (5 wersów), Melodie Tabulatura Jana z Lublina (XVI w.) 4 tańce – „Hajducki”, „Alia poznanie”, „Cantio polonica”, „Rex”, Suita tańców pienińskich, Tabulatura Jana z Lublina - Preambulum in F, Preambulum in d, Praeludium in g, Suita tańców góralskich, improwizacja "góralska".

O wykonawcach:

Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem w Pieninach. Skład kapeli: Jan Kubik – prym (skrzypce, oktawki, trombita), Dariusz Gabryś – sekund (skrzypce), Marian Jarosz – basy, piszczałka.

Kapela wykonuje tradycyjną muzykę górali pienińskich, czyli mieszkańców miejscowości położonych dookoła Trzech Koron. Tematem przyśpiewek i pieśni są walory krajobrazowe Pienin, szczyty skalne, polany, na których juhasi wypasają owce. Ważne miejsce zajmuje też Dunajec, górska rzeka wijąca się przełomem, po której pływają flisacy. Stare przyśpiewki mówią o ciężkim życiu górali, zwyczajach pasterskich, miłości i różnych tęsknotach, a także o zbójeckiej odwadze, wrażliwości na krzywdę i ślebodzie. Czasami treści są żartobliwe.

Zespół gra na tradycyjnych instrumentach wykonanych przez miejscowych lutników. Są to skrzypce, oktawki, basy, trombita i piszczałka. Stroje regionalne, w których występuje kapela wykonane są ręcznie, w większości przez członka kapeli Jana Kubika – twórcy ludowego w zakresie kroju, szycia i cyfrowania, czyli wyszywania ozdobnego. Piękno gór, szacunek dla ich surowości oraz wrażliwość i bogactwo dorobku kulturowego inspirują górali, którzy chcą wyrazić to w swojej twórczości artystycznej oraz w śpiewie, tańcu i graniu. Górale wiedzą, że muszą podzielić się tym pięknem z innymi, dlatego są gościnni i zapraszają do siebie: „Bo tu widoki piykne i ludzie dobre”.
Kapela przygrywa kilku zespołom regionalnym: dziecięcym i dorosłym. Jest też laureatem konkursów i festiwali: w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Żywcu i Nowym Targu. Indywidualnie Jan Kubik ma na koncie wiele nagród i wyróżnień oraz odznaczeń, m.in.: Medal Gloria Artis, Honorowe Obywatelstwo Królewskiego Miasta Krościenka nad Dunajcem, pasowanie na Zbójnika w Bukowinie Tatrzańskiej.
Muzykanci twierdzą, że grają Bogu na chwałę, Ojczyźnie na pożytek i ludziom ku uciesze.
Marek Stefański
Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany był na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.
W maju 2016, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku.
Od 2017 sprawuje funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl). W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej „Dziedzictwo”, o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.

Kolejne koncerty

[*]21 lipca, kościół św.Jacka. Wykonawcy: Eugenio Maria Fagiani (Włochy) – organy, Kwartet Phantasy Group. W programie: utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Marco Enrico Bossiego, Gaetano Valeriego, Giovanniego Morandi, Wolfganga Amadeusza Mozarta
[*]28 lipca, kościół NMP. Wykonawcy: Jakub Lebioda - organy, Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds, Klaudiusz Jania - dyrygent. W programie: utwory m.in. Giuseppe Verdiego, Franciszka Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Marca-Antoine’a Charpentiera, Charlesa Marii Widora.
[*]4 sierpnia, kościół św. Jacka. Wykonawcy: Bogusław Grabowski - organy, Męski Zespół Kalophonia ze Lwowa, Taras Grudovyj - dyrygent (Ukraina). W programie: muzyka cerkiewna Ukrainy - utwory m.in. Dymitra Stiepanowicza Bortniańskiego, Mykoli Łysenki i ks. Mychajła Werbyckiego oraz Paula Sieferta, Andrzeja Rohaczewskiego, Jana Sebastiana Bacha.
[/lista]

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza