Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania stóp dzieci i młodzieży w Centrum Rehabilitacji Avenir w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
pixabay.com
Pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży działa już kilka miesięcy. Przebadanych zostało 216 młodych osób z Pomorza w wieku od 5 do 16 lat. U 151 spośród nich stwierdzono nieprawidłową postawę.

W całej Polsce w ramach programu przebadano do tej pory prawie 3,5 tysiąca dzieci i młodzieży. Dane są niepokojące. Ponad 44 procent z nich wymaga dalszej konsultacji, w tym rehabilitacji. Warto więc zadbać o zdrowie swojego dziecka i zgłosić je do badań. Są one bezpłatne, a finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od maja tego roku dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce. Na Pomorzu są to gdański Copernicus Podmiot Leczniczy oraz słupskie Centrum Rehabilitacji Avenir. W każdej chwili można się umówić się w tych placówkach na wizytę z dziećmi w wieku od 5 do 16 lat.

- Od pierwszych tygodni funkcjonowania pilotaż spotkał się z dużym zainteresowaniem. Największą grupę spośród przebadanych stanowiły dzieci w wieku od 6 do 7 lat. W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości wymagających szerszych badań opiekunowie młodych pacjentów byli informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji. W wielu przypadkach pracownicy placówek udzielili rodzicom i małym pacjentom porad i instruktażu w jaki sposób efektywnie wykonywać w domu specjalne ćwiczenia dobierane dla każdego dziecka indywidualnie - mówi Monika Kierat, rzecznik prasowa pomorskiego oddziału NFZ w Gdańsku.

Z programu warto skorzystać przede wszystkim wówczas, kiedy rodzice zauważają u swoich dzieci:

  • - koślawienie, czyli ustawianie pięt na zewnątrz (widoczne choćby na startych podeszwach butów)
  • -obniżenie wysklepienia stóp, czyli płaskostopie (zauważalne na przykład przy obserwacji śladów jakie zostawiają mokre nogi dziecka na basenie)
  • - zbyt wysokie wysklepienie stóp, czyli stopy „wydrążone”
  • - stawianie palców do środka lub na zewnątrz podczas chodzenia
  • - nadmierne chodzenie na palcach
  • -szybkie męczenie się stóp przejawiające się prośbami dzieci o wzięcie na ręce uzasadnianymi bólem nóżek.

W ramach programu fizjoterapeuta sprawdzi, czy dziecko nie ma wad postawy i wykona:

  • - badania manualne, które pozwolą ocenić stan stóp, zdiagnozować przyczyny wad i wskazać miejsca, gdzie odczuwalny jest ból
  • - badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp
  • - komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

Pilotażowy program badania stóp potrwa do 2025 roku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Pomorskiego NFZ pod linkiem:
https://nfz-gdansk.pl/aktualnosci/dla-pacjenta/program-pilotazowy-badania-stop-dzieci-i-mlodziezy,9773

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza