Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloper stawia nowy budynek, mieszkańcy starego bloku przy ul Herbsta się buntują. Mają rację?

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Mieszkańcy bloku przy ul. Herbsta 22 uważają, że budynek, który nieopodal stawia deweloper „destabilizuje istniejącą zabudowę oraz destrukcyjnie wpływa na budynek i teren”. Ich zdaniem nowa nieruchomość spotyka się z negatywnym odbiorem całej społeczności osiedla.

Mieszkańcom bloku przy ul. Herbsta 22 nie podoba się budynek, który tuż przed ich blokiem stawia deweloper. Według nich nowa nieruchomość nie pasuje do reszty osiedla, a co gorsza znacznie pogorszy ich sytuację mieszkalną. Jako główne wady realizowanej inwestycji wymieniają nieadekwatny do reszty osiedla wygląd, powodowanie zacienienia istniejących budynków oraz zatruwanie powietrza pod samymi oknami, bo część garaży w nowej nieruchomości ma być umiejscowiona od strony Herbsta 22. Dodatkowo nie podoba im się, że budynek powstaje niespełna 14 metrów od ich bloku.

- Należy dobitnie podkreślić, że w kwartale naszej nieruchomości odległości między 16 budynkami wynoszą średnio ponad 30 metrów, a więc występuje 17 metrów różnicy. Ponadto wznoszony obiekt zlokalizowano od południowej strony naszego budynku – czytamy w piśmie, jakie dotarło na redakcji „Głosu Pomorza”.

Dalej mieszańcy wymieniają argumenty, które według nich świadczą o tym, że nowa inwestycja nie powinna być realizowana. Między innymi nie podoba im się kolorystyka budynku deweloperskiego.

- Kolorystyka elewacji zaprojektowana wyzywająco w czystej bieli oraz pasów poziomych i pionowych w głębokich szarościach i brązach, co burzy harmonijną całość kolorystyki zabudowy. Szczególnym oddziaływaniem psychologicznym jest intensywny kontrast takich barw północnej elewacji 1 metrów od naszych mieszkań, wywołując u obserwatora przytłoczenie i ograniczenie, zakłócając plastyczność i spokój widoku – czytamy w skardze mieszkańców.

Innym ważnym argumentem według mieszkańców bloku przy Herbsta 22 jest szkodliwość dla środowiska i ich zdrowia.
- W odniesieniu do ustawy Prawa Ochrony Środowiska, lokalizacja garaży wzdłuż pasa terenu 10 m zamkniętego budynkami ze wszystkich stron utrudni wentylację i rozproszenie szkodliwych substancji w powietrzu, stając się toksycznym zagrożeniem dla mieszkańców budynku.

Uwag, jaki mają mieszkańcy Herbsta 22 jest jeszcze kilka - garaże są też zlokalizowane w pobliżu placu zabaw i miejsca wypoczynku, postawienie nowego budynku wymagało wycięcia drzew, a część mieszkań w nowej nieruchomości będzie położona wyłącznie po północnej stronie, a więc nie będzie w nich wystarczająco dużo światła. Pod pismem podpisało się kilkudziesięciu mieszkańców, dlatego o zasadność wydania pozwolenia na budowę nowego budynku zapytaliśmy Urząd Miejski w Słupsku.

- W myśl art. 35 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, jeśli inwestor spełni wymagania nałożone ustawą, właściwy organ (w naszym wypadku Urząd Miejski w Słupsku) nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Są to przepisy ustanowione przez polski parlament i należy je stosować. Użyty zwrot „organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę" oznacza, że w razie spełnienia przesłanek ustawowy przez inwestora Urząd Miejski w Słupsku (dokładanie tak, jak każdy inny samorząd) ma obowiązek podjąć rozstrzygnięcie zgodne z żądaniem wnioskodawcy, czyli wydać pozwolenie. Należy podkreślić, że organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę ma obowiązek sprawdzić czy inwestycja jest zgodna z przepisami prawa i nie ma możliwości ingerowania w kształt i zakres inwestycji. Jeśli jest zgodna z prawem - pozwolenie na budowę jest wydawane. W trakcie procedury sprawdzamy, m. in. spełnianie norm i warunków dotyczących nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej oraz zgodności z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dlatego w przypadku wspomnianej inwestycji stosowne działania zostały podjęte, tak jak w przypadku innych tego typu nieruchomości – wyjaśnia Monika Rapacewicz, rzecznik słupskiego Ratusza. - Należy także pamiętać, że miasto jest organem żywym, zmieniającym się i rozwijającym. Na terenie Słupska powstają i będą powstawać nowe nieruchomości, ponieważ istnieją ku temu możliwości techniczne, terenowe i prawne. Samorząd słupski , ani żaden inny, nie może blokować tego typu działań chociażby z powodu narażenia się na konsekwencje prawne z tego tytułu.

W miastach często zdarza się, że nowe inwestycje nie podobają się mieszkańcom. Na decyzję o wyborze mieszkania często składa się też widok za oknem i okolica, w której znajduje się nieruchomość. Kiedy po kilku latach „nasza” przestrzeń zakłócana jest przez nowe budynki, często się buntujemy. Ale trzeba pamiętać, że decydując się na mieszkanie w środku miasta, musimy liczyć się z tym, że zmiany kiedyś nadejdą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza