Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska opublikowała wskazania biskupa Edwarda Dajczaka dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego

Zbigniew Marecki
Choć w Wielką Sobotę nie było tradycyjnego błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, to z zaleceń biskupa ordynariusza wynika, że obrzęd ten należy odprawić w domach przed śniadaniem wielkanocnym, posługując się przygotowanymi w Kurii Biskupiej tekstem (znajdziesz go na końcu niniejszej informacji)

Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego, przekazuję wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych Wielkiego Tygodnia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dramatyczny apel "zostań w domu" nie może mieć wyjątków - napisał biskup Edward Dajczak w tekście, w którym zawarł wskazania dotyczące tego, jak wierni powinni przeżywać święta i się do nich przygotowywać:

I) Spowiedź

W Wielkim Tygodniu kapłani będą spowiadali wiernych, jednak z zachowaniem wszelkich zalecanych środków bezpieczeństwa i ostrożności. Najlepiej wcześniej umówić się na spowiedź telefonicznie, aby unikać tworzenia się kolejek. W kościele nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. Należy też pamiętać, że od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje zakaz wychodzenia nieletnich z domu bez opieki dorosłych.

Ze względu na restrykcje oraz względy epidemiologiczne, spowiedź powinna być sprawowana poza konfesjonałami. Miejscem spowiedzi może będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne odpowiednie do sprawowania sakramentu pomieszczenie.

II) Komunia święta

Będzie ją można przyjąć poza liturgią do Wielkiej Środy włącznie. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunii św. poza liturgią można udzielać tylko chorym, a w Wielką Sobotę – tylko umierającym. Okres, w którym jest możliwe przyjęcie Komunii Wielkanocnej trwa do 7 czerwca.

III) Triduum Paschalne

Uczestnictwo w Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w Wigilii Paschalnej nie jest obowiązkowe. Natomiast wciąż aktualna jest dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., która obejmuje również Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną i rządową zapowiedzią o ewentualnej możliwości odprawiania od 12 kwietnia 2020 r. Mszy św. przy obecności 50 osób, można spodziewać się kolejnych wskazań dotyczących Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i Oktawy Wielkanocy.

Wierni zachęcani są do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej.

Biskup zachęca wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania w oparciu o przygotowany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

IV) Święconka, czyli jak powinien wyglądać obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny:

1. Błogosławieństwa pokarmów dokonuje ojciec, matka lub ktoś z członków
rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość
Zmartwychwstania Pańskiego.

OBRZĘDY WSTĘPNE

2. Po zgromadzeniu się członków rodziny, przewodniczący modlitwie mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO

4. Sam przewodniczący modlitwie lub ktoś inny z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.Bracia i siostry, posłuchajcie słów pierwszego Listu do
Tesaloniczan.Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

2
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się
zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

5. Przewodniczący modlitwie wypowiada słowa błogosławieństwa:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią
poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę,
w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch
uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym
wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi
spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą
przeżywać Twoją obecność między nami podczas
wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować
udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo,
mięso, wędliny, jajka, znak nowego życia i wszelkie
pokarmy, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny,
mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że
jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej
wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na
wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza