MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre sąsiedztwo dla selera. Obok jakich warzyw sadzić, po jakich roślinach unikać, żeby nie było jak u Brzechwy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Selery wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Należy również pielić i spulchniać glebę wokół roślin. Nawożenie: 2-3 razy w sezonie nawozem mineralnym.
Selery wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Należy również pielić i spulchniać glebę wokół roślin. Nawożenie: 2-3 razy w sezonie nawozem mineralnym. pixabay.com/Engin_Akyurt
A to feler, westchnął seler - brzmi fragment wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Aby uniknąć wadliwych warunków do uprawy selera, koniecznie sprawdź, jaki płodozmian zachować i obok jakich roślin nie sadzić selera. Dobre sąsiedztwo odpłaci się lepszymi zbiorami.

Spis treści

Seler zalicza się do warzyw powszechnie stosowanych w polskich kuchniach i chętnie uprawiamy go w naszych ogródkach. Najczęściej jest sadzony w uprawie na korzeń albo siany na seler naciowy. Jest kilka czynników, które wpływają na powodzenie uprawy. Zaliczają się do nich m.in. warunki glebowe, jej zasobność, warunki pogodowe, a także prawidłowy płodozmian i sąsiedztwo.

Płodozmian: po jakich warzywach nie sadzić selera?

Zmiana miejsca uprawy danej rośliny w kolejnym roku jest bardzo istotna ze względu na jej bezpieczeństwo. Stosując płodozmian , możesz zminimalizować możliwości wystąpienia patogenów i szkodników w uprawie. Eksperci w Metodyce integrowanej produkcji selera korzeniowego wskazują, że nie wolno uprawianie selera po takich roślinach jak:

 • korzeniowe (marchew, pietruszka, seler),
 • buraki,
 • ziemniak,

a na tym samym polu częściej, niż co 4 lata.

W jakich miejscach, po jakich warzywach można zatem siać i sadzić seler? Na przykład po roślinach bobowatych takich jak: koniczyna, lucerna, groch i fasola. Pozytywnie wpływają na strukturę i zasobność gleby, zwłaszcza w azot. Sadzenie na stanowiskach po roślinach z rodziny dyniowatych oraz kapustowatych przyczynia się do zmniejszenia populacji nicieni w glebie.
To jeszcze nie wszystkie możliwości - selery można uprawiać również po porach, papryce oraz pomidorach.

Sadzonki selera można kupić w szkółkach ogrodniczych lub wyhodować z nasion. Sadzi się je w rozstawie 25-30 cm x 15 cm na pęczki i 45 cm x 30-40 cm na
Sadzonki selera można kupić w szkółkach ogrodniczych lub wyhodować z nasion. Sadzi się je w rozstawie 25-30 cm x 15 cm na pęczki i 45 cm x 30-40 cm na zbiór do przechowywania. pixabay.com/AndreasGoellner

Dobre sąsiedztwo dla selera. Te warzywa siej obok

Nie wszystkie uprawy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Pozytywne lub negatywne oddziaływanie wymaga przemyślanego sąsiedztwa warzyw.

Seler słusznie jest kojarzony w duecie z porem, mogą sąsiadować ze sobą na grządce warzywnej. Korzystni sąsiedzi według poradnika wydanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, to także:

 • brokuł
 • fasola
 • groch
 • kalarepa
 • kapusta pekińska
 • koper
 • ogórek
 • pomidor
 • szpinak.

Kiedy sadzić selery na jesienny zbiór?

Seler sadzi się w różnych terminach, zależnie od tego, kiedy chcemy go zbierać. Na pęczki sadzimy go pod koniec kwietnia lub na początku maja, a na zbiór jesienny w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.

Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru, a gleba żyzna, próchniczna, o pH 6,5-7,5.

Metodyka PIORIN: Większe zagęszczenie roślin korzystnie wpływa na jakość korzeni. Rozsady nie należy sadzić zbyt głęboko, ponieważ może skutkować tworzeniem się długiego i wąskiego korzenia spichrzowego.

Źródła: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka integrowanej produkcji selera korzeniowego, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa RolniczegoDobre sąsiedztwo roślin – praktyczne porady

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobre sąsiedztwo dla selera. Obok jakich warzyw sadzić, po jakich roślinach unikać, żeby nie było jak u Brzechwy - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza