MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy obrywa się liście pomidorów i po co to robić? Ogławianie to też ważna czynność. Zadania w warzywniku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podcinanie liści pomidorów to ważny zabieg, ogławianie pomidorów o odpowiedniej porze — również. Ważne, by pozbywać się tylko tych właściwych części rośliny i pomóc jej w dostarczeniu dorodnych owoców. Wyjaśniamy, kiedy podcinać i czemu to służy. Zanim uprawa warzyw będzie w kluczowym momencie zbiorów, ale trzeba zadbać, by potrwały jak najdłużej. Warto wiedzieć, że w przypadku podcinania wysokich odmian pomidorów trzeba podjąć decyzję, czy chcemy prowadzić roślinę na jeden, czy dwa pędy.

Spis treści

Zarówno pomidory uprawiane w przydomowych warzywnikach, na działkach czy balkonie, jak i te na rolniczych plantacjach wymagają pielęgnacji, by rosły zdrowo i dały oczekiwane owoce. Zanim nadejdzie czas na zbiory, wcześniej trzeba będzie m.in. podcinać liście.

Dlaczego podcinamy liście pomidorów i które usuwać?

– Od początku lata, czyli już w czerwcu podcinam dolne liście, żeby roślina miała więcej siły na kształtowanie owoców, dorodnych pomidorków – mówi doświadczona rolniczka, która od lat uprawia pomidory na potrzeby swojej rodziny w przydomowym ogródku.

Sprawę wyjaśnia m.in. Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców i przekonuje, że warto usuwać dolne liście. „Pamiętajmy, że liść karmi grono, które znajduje się pod nim. Jeżeli owoc jest w pełni wykształcony rozmiarowo, to wtedy możemy usunąć liść nad tym gronem”.

Zatem pozbywamy się tych części rośliny, które są zbędne z puntu widzenia kształtowania plonu. Chcemy, żeby roślina wykorzystywała swoją energię do rozwoju dorodnych pomidorów, czyli części jadalnej.

Na ważny aspekt zabiegu podcinania liści pomidorów zwracają uwagę eksperci w Metodyce integrowanej produkcji pomidorów gruntowych, którą wydała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa: „Należy pamiętać, że w celu uniknięcia infekcji, usuwanie pędów i liści należy przeprowadzać bezpośrednio przed planowanymi zabiegami ochronnymi przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym”.

Dodatkowe zabiegi dotyczą pomidorów wysokich. W ich przypadku na bieżąco usuwamy pędy wyrastające z kątów liści, a mniej więcej w połowie sierpnia odcinamy wierzchołek nad piątym gronem, pozostawiając nad nim dwa liście, podpowiadają działkowcy.

Przeczytaj też: Maliniak i inne stare odmiany pomidorów wciąż królują w ogródkach. Tych błędów unikaj w uprawie

Cięcie liści pomidorów przyspieszy kwitnienie i owocowanie

Najpopularniejsza metoda uprawy pomidorów to prowadzenie na jeden pęd. Polski Związek Działkowców Okręg Opolski instruuje:

„Usuwamy wszystkie pędy boczne (wyrastające z kątów liści), pozostawiając jedynie pęd główny. Można pozostawić 2-3 pędy, jednak wtedy owoce będą mniejsze. Gdy najniższe owoce będą miały 3 cm średnicy, warto usunąć wszystkie dolne liście (poniżej owocującego grona)”.

  • Cięcie pomidorów ma na celu usunięcie części pędów i liści na korzyść przyspieszenia kwitnienia i owocowania.
  • Nie stosuje się cięcia w uprawie odmian samokończących dla przetwórstwa.

Jeśli uprawiasz pomidory wysokie, pewnie wiesz, że można je prowadzić na jeden albo dwa pędy. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, pozostaw tylko pęd główny, a pędy boczne, które pojawiają się w kątach liści, usuwaj w miarę ich wyrastania. Z kolei prowadząc pomidory na dwa pędy, pozostaw pęd główny i pęd boczny wyrastający pod pierwszym gronem.

Ogławianie pomidorów w sierpniu. To wszystko z powodu owoców

Niezależnie od sposobu prowadzenia swojej rośliny, przyjdzie taki czas, na ogół na przełomie lipca i sierpnia, by podjąć kolejny krok. Po wytworzeniu 5-6 gron, rośliny ogławia się, przycinając wierzchołek wzrostu nad 2.-3. liściem powyżej ostatniego grona.

Okręg Opolski PZD radzi: Aby przyspieszyć dojrzewanie owoców pomidora, pod koniec sierpnia rośliny ogławiamy poprzez usunięcie wierzchołka pędu głównego (aby roślina już wyżej nie rosła). Pozostawiamy liście nad najwyższym kwitnącym gronem, aby mogły „wyżywić” dojrzewające owoce. Zabieg ten pozwoli dorosnąć i dojrzeć wszystkim owocom przed nadejściem chłodów.

Tak zabieg tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza w zaleceniach gospodarskich na sierpień: „Wierzchołki pomidorów wysokich ucinamy nad drugim rozwiniętym liściem, nad ostatnim gronem. Owoce zawiązane później nie zdążą dorosnąć przed przymrozkami”.

Specjaliści zalecają, by usuwać zarażone pędy, a jak trzeba, to nawet całe zarażone rośliny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy obrywa się liście pomidorów i po co to robić? Ogławianie to też ważna czynność. Zadania w warzywniku - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza