Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do kolonii zwolnione z podatku

Irena Boguszewska [email protected]
Pracodawca może dofinansować kolonie lub obóz dla dzieci swoich pracowników. Sprawdzamy, czy od takiej dopłaty trzeba zapłacić podatek.

Jak wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie, dofinansowanie pochodzące np. z funduszu socjalnego, nie zawsze podlega opodatkowaniu.

Aby pracownik mógł skorzystać z tego tytułu zwolnienia od podatku, muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:

- dopłata musi dotyczyć wypoczynku dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat;

- wypoczynek musi być zorganizowany przez firmy prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w ramach działalności statutowej lub też prowadzonej działalności gospodarczej; jeżeli podatnik ma wątpliwości, może zapytać organizatora, na jakiej podstawie świadczy usługi wypoczynkowe;

- wydatek musi zostać udokumentowany, np. fakturą VAT, rachunkiem czy potwierdzeniem przelewu.

Zasady te dotyczą również wyjazdów połączonych z nauką, pobytów na leczeniu sanatoryjnym, w ośrodkach leczniczo – sanatoryjnych, rehabilitacyjno – szkoleniowych i leczniczo – opiekuńczych.

– Uzyskana dopłata może być zwolniona z podatku w całości lub w części, co będzie uzależnione od źródła jej sfinansowania – mówi Małgorzata Brzoza. – Jeżeli dopłata będzie dokonana z funduszu socjalnego czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, podlega zwolnieniu w całości. Jeżeli dofinansowanie pochodzi z innych źródeł, będzie podlegało zwolnieniu, ale tylko do wysokości nieprzekraczającej w danym roku podatkowym kwoty 760 złotych. Ważne jest też, że zwolnieniu podlega nie tylko dopłata do wypoczynku, ale również przejazd związany z tym wypoczynkiem lub pobytem na leczeniu.

W przypadku zorganizowania wypoczynku przez pracownika na własną rękę, może on wprawdzie otrzymać od pracodawcy dofinansowanie, ale będzie ono opodatkowane jak przychód z umowy o pracę.

Spełnienie warunków, które uprawniają do zwolnienia, powinno być potwierdzone fakturą wystawioną przez organizatora wyjazdu. Może to być również dowód wpłaty, który potwierdzi poniesiony wydatek, np. przelew bankowy, przekaz pocztowy. Z przedstawionych dokumentów powinno wynikać, kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał z usługi oraz jaką ona miała formę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza