Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa razy więcej chętnych

Paulina Zgrzebnicka
Ostatnie chwile przed egzaminem - wczoraj kolejne grupy młodzieży walczyły o indeksy na ekonomię. O 300 miejsc ubiegało się 800 osób. Zdający mieli do wyboru test z matematyki, historii lub geografii. Egzaminy trwały 2 dni.
Ostatnie chwile przed egzaminem - wczoraj kolejne grupy młodzieży walczyły o indeksy na ekonomię. O 300 miejsc ubiegało się 800 osób. Zdający mieli do wyboru test z matematyki, historii lub geografii. Egzaminy trwały 2 dni. Fot. Radosław Koleśnik
W tym roku najtrudniej wywalczyć indeks na geodezję i kartografię, z pozycji lidera spadła natomiast ekonomia. Cofnięcie akredytacji studiom magisterskim z zarządzania i marketingu nie miało wpływu na zmniejszenie zainteresowania tym kierunkiem.

Tylko na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska indeksy zostały już rozdane. Choć na pozostałych wydziałach walka o przyjęcie nadal trwa, rekrutacja przekroczyła półmetek.

Dwa razy więcej chętnych

Na rok akademicki 2003/04 Politechnika Koszalińska przygotowała 2050 miejsc. Ubiegających się o nie jest dwa razy więcej. - W tej chwili nawet na tych kierunkach, gdzie zakończyliśmy nabór, nie możemy powiedzieć, że lista przyjętych jest ostateczna - zaznacza Tomasz Heese, prorektor do spraw nauczania PK. - Zakwalifikowani mają bowiem jeszcze czas, by ostatecznie wybrać kierunek i uczelnię. Ci, którzy rezygnują, zwalniają miejsca osobom z listy rezerwowej.

Tegoroczne hity

Z pozycji lidera - choć nadal jest w cenie - spadła ekonomia (na 1 miejsce przypadało około 2 kandydatów). Jej pozycję zajęła geodezja i kartografia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska - tu o 1 indeks walczyły aż 4 osoby! - Popularna jest również informatyka na Wydziale Elektroniki. Chciało ją studiować dwa razy więcej osób niż przygotowaliśmy miejsc - mówi Tomasz Heese. - Młodzież zaczyna doceniać i wybierać na naszej uczelni kierunki typowo techniczne.

Zawodowe też się liczą

Dla kandydatów na studentów bez znaczenia okazało się cofnięcie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu akredytacji magisterskim studiom na kierunku zarządzanie i marketing. Teraz PK może prowadzić tu tylko studia zawodowe (egzaminy na zarządzanie zaczynają się dzisiaj). - Zainteresowanie tym kierunkiem jest dokładnie takie samo jak rok temu - mówi prorektor Heese. - Liczymy na to, że akredytację uda się nam odzyskać. Wtedy ci studenci będą mogli bez przeszkód kontynuować naukę na studiach magisterskich. Jeśli nie (czego raczej nie bierzemy pod uwagę) - zdobędą u nas tytuł licencjata.
Ci, którym nie udało się dostać na studia dzienne, mogą walczyć o miejsce na kierunkach prowadzonych zaocznie. W tym roku czeka tu na nich 2 tys. miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza