Dwory i pałace w regionie słupskim. Warto je zobaczyć [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
W marcu w powiecie słupskim w ogniu stanęły dwa zabytkowe pałace - w Główczycach i Kończewie. Z mapy zabytków architektury regionu znikają kolejne obiekty, które stanowią historię regionu i są jego kulturowym dziedzictwem. Warto zatem docenić te, które jeszcze zostały.

Dwory i pałace bogatych pomorskich rodów to jeden z wyróżników naszego regionu. Niemal w każdym jego zakątku można natrafić na takie zabytki, będącymi czasem wręcz perłami architektury dworskiej.

Wiele z dworów i pałaców w regionie słupskim jest zadbanych, ale także wiele z nich jest w coraz gorszym stanie. Niektóre bezpowrotnie zniknęły, albo popadły w ruinę w wyniku dewastacji. Dwa lata temu powiecie słupskim w ogniu stanęły dwa zabytkowe pałace - w Główczycach i Kończewie. Z mapy zabytków architektury regionu znikają kolejne obiekty, które stanowią historię regionu i są jego kulturowym dziedzictwem. Warto zatem docenić te, które jeszcze zostały.

Terenem o szczególnym nagromadzeniu dawnych folwarków jest Ziemia Słupska, na której licznie zachowały się okazałe rezydencje otoczone zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi i rozległymi parkami.

Po 1945 roku, kiedy niemal każdy z tych obiektów został splądrowany, ich los był różny. Jedne popadły w ruinę, inne przekształcono na mieszkania, ale większość przejęły państwowe zakłady i instytucje, głównie związane z rolnictwem. Część z tych pałaców zaczęła pełnić funkcję szkół, ośrodków wychowawczych lub domów opieki. I, co ciekawe, dzięki temu, wiele z nich przetrwała i nadal możemy je podziwiać.

Niestety, część z dworów i pałaców odchodzi w zapomnienie. Co gorsza, sporo z nich popada w ruinę, a niektóre padają ofiarą wandalizmu lub katastrof. Tak jak ostatnio pałace w Główczycach i Kończewie, gdzie wybuchły pożary.

Na szczęście też spora grupa obiektów, która odzyskała świetność sprzed wieków. Urządzane są w nich hotele, siedziby firm, a niektóre mają nowych właścicieli, którzy w nich mieszkają.

Zobacz także: Wieczór z zamkami w Baszcie Czarownic w Słupsku. Archeolog mówił o tym, jak wyglądały typowe średniowieczne zamki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy

Zdjęcie z Grąsina przedstawia dwór ale właściwy pałac jest 200-300m obok.

Warto też zainteresować się niezamieszczonym w galerii pałacem w Bukówce, z którym dzieje się coś dziwnego i wiele wskazuje na to, ze wkrótce podzieli los pałacu w Karżniczce.

G
Gość

za dzien ,za dwa a moze za miesiac dowiemy sie iz w majestacie prawa ,ktore chroni - ktorys z palacow zamienil sie w zgliszcza .....

G
Gość

Autor tego reportażu zapomniał o pałacu w Strzelinie gm. Słupsk oraz pałacu w Gać gm. Słupsk, które też są zabytkami i mają swoją bogatą historię. Warto byłoby dodać je do tego artykułu.

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie