Działa już nowa stacja pogodowa w regionie. Możesz sprawdzić, co potrafi

Maciej Janiak
Maciej Janiak
Źródło: meteor.iung.pulawy.pl/
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach wzbogacił się o nową inwestycję - automatyczny rozproszony system telemetryczny, czyli automatyczną stację meteorologiczną typu AsterMet.

- To inwestycja z dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - mówi Adam Kalinowski, dyrektor ZODR w Barzkowicach.

Stacja zlokalizowana jest na gruncie rolnym przy siedzibie ośrodka w Barzkowicach.

- Jest to uniwersalna stacja meteorologiczna przeznaczona do dostarczania informacji o sytuacji pogodowej - tłumaczą eksperci z ZODR w Barzkowicach - zdolna pracować bez zewnętrznego zasilania.

Stacja może pracować prowadząc pomiary i rejestrując dane we własnej pamięci oraz przekazuje je do centralnego serwera internetowego systemu AsterGate, gromadzącego dane.

- Stacja w Barzkowicach wzbogaciła sieć Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach - dodaje Adam Kalinowski.

Stacja jest wyposażona w 34 czujniki w systemie pomiaru ciągłego. Mierzy, aktualizując wyniki co godzinę, kierunek i prędkość wiatru, temperaturę powietrza, temperaturę przygruntową i gruntu, wilgotność względną powietrza, opady atmosferyczne ciekłe i stałe, napromieniowanie słoneczne i ciśnienie atmosferyczne. Ma zasilanie z turbiny wiatrowej i ogniwa fotowoltaicznego oraz system zasilania awaryjnego poprzez akumulator. Pracuje w sieci internetowej. Do połączenia z serwerem systemu AsterGate służy standardowy modem GSM.

- Dane uzyskane ze stacji gromadzone są na serwerze, gdzie mogą być oglądane w postaci zestawień tabelarycznych i wykresów - tłumaczy szef ZODR w Barzkowicach. - Można je również eksportować do dalszych analiz przez wyspecjalizowane programy oceniające zagrożenia, np. o wystąpieniu poprzez odpowiednio długo utrzymującą się kombinację temperatury i wilgotności powietrza, warunków sprzyjających kiełkowaniu zarodników grzyba będącego sprawcą zarazy ziemniaczanej.

Sprawdź, jak dział stacja w Barzkowicach [bezpośredni link]

Precyzyjne dane pogodowe pozwalają podjąć lepsze decyzje co do tego, kiedy lub ile nawadniać (automatyczne systemy nawadniania), dotyczące terminu sadzenia czy nawożenia, doboru optymalnego czasu i miejsca zabiegów ochronnych. Pozwala to na racjonalizację zużycia środków chemicznych i obniżenie kosztów. Te dane pozwolą również poprawić precyzję określania suszy glebowej - ujemnego klimatycznego bilansu wodnegoprowadzonego - przez IUNG, PIB w Puławach.

Liczba stacji pogodowych meteorologicznych w zachodniopomorskim to 33 stacje i posterunki w systemie SMSR:
19 stacji opadowych,
6 stacji synoptycznych IMGW,
6 automatycznych stacji IUNG (5) i ZODR (1),
2 stacje opadowe COBORU.

Lokalizacje automatycznych stacji pogodowych w województwie zachodniopomorskim:
Barzkowice (pow. Stargardzki gm.Stargard),
Słodkowo (pow. Stargardzki gm. Suchań),
Tuczno (pow. Wałecki, gm.Tuczno)
Juchowo (pow. szczecinecki, gm. Borne Sulinowo),
Babin (Powiat Pyrzycki, gmina Bielice),
Smardzko (Powiat Świdwin, Gmina Świdwin).

16 stacji meteo w Zachodniopomorskiem na pomoc rolnikom

W naszym regionie realizowany jest projekt eDWIN. To internetowa platforma doradztwa i wspomagania decyzji w integrowanej ochronie roślin w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, realizowana w konsorcjum, czyli przez 18 partnerów: wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu i Poznański Centrum Superkomputerowo Sieciowe.
- 2021 rok to rok graniczny dla instalacji stacji meteorologicznych z projektu w województwie zachodniopomorskim - przypomina Adam Kalinowski. - Działania ZODR w Barzkowicach mają na celu wsparcie rolników poprzez uruchomienie lokalnych powiatowych stacji agrometeorologicznych (16 sztuk w województwie), które stworzą sieć na terenie całego zachodniopomorskiego.

Celem projektu, wpisującego się w założenia cyfryzacji sektora rolno-żywnościowego, będzie stworzenie internetowego systemu na rzecz ochrony roślin, dedykowanego doradztwu rolniczemu.

Doradcy rolniczy, dzięki odczytom i weryfikacji danych oraz modelom chorobowym, będą przygotowywać powiadomienia o zagrożeniach upraw. Bieżące informacje zostaną umieszczone na stronie internetowej ZODR w Barzkowicach, a także przekazane rolnikom. Będą udostępniane w sposób umożliwiający pobranie plików z wynikami pomiarów.

Odczyt danych ze stacji agrometeorologicznych i systemów wspomagających oraz podejmowanie decyzji w ochronie roślin tworzy tzw. modele chorobowe. To algorytmy, które obliczają stopień zagrożenia daną chorobą lub szkodnikiem. W systemach wspomagania decyzji polowa stacja meteorologiczna służy do analizy zagrożenia, np. ze strony grzybów, oraz wyznaczania optymalnego terminu wykonania zabiegu środkami ochrony roślin. Dzięki modelom chorobowym rolnicy będą wiedzieli o ewentualnych zagrożeniach upraw. Umożliwi to precyzyjne planowanie zabiegów agrotechnicznych. Określenie optymalnych terminów zabiegów sprawi, że łatwiej będzie ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony do niezbędnego minimum. Ma to również aspekt ekonomiczny, ponieważ przełoży się na oszczędności uzyskiwane przez producentów rolnych. Priorytetem jest tworzenie lokalnych precyzyjnych prognoz agrometeorologicznych i włączenie ich w istniejący system monitoringu agrofagów, np. zarazy ziemniaka. Modele chorobowe będą też wykorzystywane do ochrony upraw zbożowych przed septoriozą oraz rdzą, upraw rzepaku przed zgnilizną twardzikową, buraka cukrowego przed chwościkiem buraka, czy upraw sadowniczych przed parchem jabłoni i zarazy ogniowej.

System, przed ostatecznym wdrożeniem do praktyki rolniczej, jest testowany w kilku województwach.

Robert Lewandowski inwestuje w branżę rolną

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wolak

Zachwyty rodem z TVP a życie sobie ….. Kacap ma rację .

K
Kacap

*Stacja jest wyposażona w 34 czujniki w systemie pomiaru ciągłego*

a co widzimy ? 5 parametrów .O godz. 18:00 parametry z godz. 11:40 , nie no rewelacja !

R
Remek

Nie ma gdzie napisać komentarz i jeżeli tylko piszesz coś na pis ,odrazu zmieniają stronę i to już komuna

Dodaj ogłoszenie