Dzieje się w weekend, warto to zobaczyć [wideo]

Daniel Klusek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Oto najważniejsze wydarzenia, jakie odbędą się w Słupsku i regionie.

Zapominalski Mikołaj

W sobotę o godz. 11 w teatrze Tęcza dzieci zobaczą przedstawienie „Mikołaj, który zapomniał...”. To historia zapracowanego Mikołaja, który uderzył się w głowę, co spowodowało, że nie pamięta, czym ma się zajmować. Ale czy Mikołaja może dotknąć amnezja? Co się wówczas stanie? Czy nadejdą święta i czy dzieci dostaną prezenty? W obliczu zagrożenia wszyscy muszą pomóc w odzyskaniu pamięci. A najbardziej młodzi widzowie... Bilety: 18, 15 zł.

Beniowski kobiet

W sobotę o godz. 18 w teatrze Rondo zobaczymy spektakl poetycki w wykonaniu Krystyny Maksymowicz „Z Beniowskiego” w reżyserii Ireny Jun. Na gongach i misach tybetańskich grać będzie Zofia Komołowska. „Beniowski” to poemat niedokończony, fragmentaryczny, pełen pięknych dygresji, które weszły do kanonu literatury polskiej. Beniowski z portretem kobiety w tle. Kobieta w kilku odsłonach: Aniela, Swentyna, Madonny. Żywe, poetyckie słowo, podane w przystępny sposób, połączone z planem dydaktycznym objaśniającym idee powstania utworu i trudne, archaiczne słowa. Przejrzysta, klarowna forma pozwalająca dostrzec urodę języka ojczystego. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

Ogród pełen poezji

W niedzielę o godz. 18 do teatru Rondo będzie się można wybrać na impresję poetycką na motywach wierszy Agaty Marzec pochodzących z najnowszego tomiku pt. „A w moim ogrodzie rosną...”. Fragmenty utworów lirycznych zostaną zaprezentowane przez młodych aktorów z grup Poczekalnia Snów oraz Mokociaki. Reżyseria: Wiesław Dawidczyk, Aleksandra Karnicka. Wstęp wolny.

The Fruitcakes zagra w Dom Ówce

W sobotę o godz. 21 w klubie Dom Ówka zagra trójmiejsko--słupski zespół The Fruitcakes. Oddając hołd klasyce rocka końca lat 60., The Fruitcakes tworzą muzykę dopieszczoną harmonicznie. Zespół nagrał dwie płyty, najnowsza ukazała się latem. W tym roku The Fruitcakes zaprezentował się na kilku festiwalach. Wokalistą i gitarzystą w tym zespole jest Tomasz Ziętek, pochodzący ze Słupska aktor. Wejściówki kosztują 20, 15 zł.

Międzynarodowy Motor

W piątek o godz. 20 w Motor Rock Pubie zagrają dwa zespoły. Horizon of the Mute to jednoosobowy projekt z południowej Finlandii grający mieszankę ciężko-surowego doom metalu z wpływami industrialu, drone i elektroniki. Natomiast pochodzący ze Słupska Devour Universe to dwuosobowy muzyczny eksperyment utrzymany w klimacie psychodelic doom metal. Grupa przygotowuje nowy album. Wejściówki: 10 zł.

Jazz z Zielonej Góry

W klubie Duo Cafe w piątek o godz. 21 wystąpi Morte Plays. To jazzowy kwartet Marcina Łukasiewicza z Zielonej Góry, który wykonuje autorskie kompozycje lidera. Zespół ma w swoim dorobku dwa albumy: „Anomalię”, wydaną we wrześniu 2016, oraz „Postapo”, który miał premierę 6 października 2017 roku. Teraz zespół gra koncerty promujące nową płytę. Po Morte Plays będzie śpiewać Anna Muller. Wejściówki kosztują 20, 15 zł.

Granie na dywanie

Na ulicę Filmową w sobotę i niedzielę wraca akcja „Granie na dywanie”. W ogrzewanym namiocie halowym, który stanie przy księgarni Ratuszowej, od godz. 12 będzie można zagrać w przeróżne gry planszowe, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dla każdego będą gorące napoje. Wstęp wolny.

Jazzowy Antrakt

W Kawiarni Artystycznej Antrakt przy ul. Kilińskiego 11 w sobotę o godz. 20 będzie można posłuchać muzyki na żywo. Standardy jazzowe, bossanowy i swingi zaprezentują Bartosz Kieresiński - piano i Andrzej Guziński - wokal, saksofon. Usłyszymy m.in. utwory z repertuaru Carlosa Jobina i Duke’a Ellingtona. Wejściówki: 5 zł.

Disco polo w Wikingu

W klubie Wiking Reaktywacja w piątek o godz. 21 wystąpi discopolowa gwiazda, zespół Mig. Zaśpiewa swoje największe przeboje, takie jak: „Lalunia”, „Ta malutka blondynka”, „Wymarzona’, „Miód malina”, „Nie ma mocnych na Mariolę” i wiele innych. Wejściówki: 20 zł. W sobotę można się tam będzie wybrać na dyskotekę w rytmach lat 70., 80., 90. i disco polo. Wejściówki: 10 zł.

Angielski za darmo

W sobotę o godz. 19 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbędzie się spotkanie w ramach English Cafe. Przyjść mogą zarówno ci, którzy mówią biegle po angielsku, jak i osoby dopiero uczące się. Zajęcia poprowadzą Katarzyna Macegoniuk i Marcin Grębowicz. Wstęp jest wolny.

Mikołaj w Ustce

W sobotę od godz. 12 na placu przy herbaciarni w Ustce trwać będą pokazy rzeźbienia w lodzie. O godz. 16 pojawi się tam drużyna św. Mikołaja. W programie gry z elfami św. Mikołaja, konkursy i animacje, zbiórka listów do św. Mikołaja, warsztaty piernikowe i lodowej rzeźby. Dla wszystkich dzieci będą hot-dogi i gorąca czekolada. W sobotę i niedzielę od godz. 10 trwać tam będzie kiermasz z domowymi specjałami, grzańcem i dekoracjami.

Wysoka jest cena komfortu

Sztuka „Biedermann i podpalacze” Maksa Frischa to groteskowa komedia ukazująca mechanizmy socjologiczne pozwalające jednostce tolerować przemoc pojawiającą się w społeczeństwie.

Nazwisko głównego bohatera - Biedermann można przetłumaczyć jako „poczciwiec”, ale to także określenie mieszczucha, który osiągnąwszy minimum dobrobytu, uważa, że najważniejsze jest jego zachowanie. Wierzy, że drobne ustępstwa pozwolą mu zachować odrobinę komfortu i pozycję społeczną. Taka postawa doprowadza do katastrofy. Kiedy miasto jest terroryzowane przez podpalaczy, chaos i strach nie udziela się Biedermannowi, przekonanemu, że zło może wydarzyć się tylko u sąsiada.

Na strychu biznesmena pojawiają się tajemniczy goście, zaczynają przetrzymywać tam beczki z benzyną, by w końcu poprosić gospodarza o zapałki w celu podpalenia jego domu. Spektakl z zaskakującym, kryminalnym i metafizycznym finałem, dawką czarnego humoru, ze świetnie napisanymi rolami - aktualny zarówno w czasach Maksa Frischa, jak i dzisiaj.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Monika Janik, Jerzy Karnicki, Krzysztof Kluzik, Dominik Nowak. Premiera sztuki w sobotę o godz. 18, zobaczymy ją również w niedzielę o godz. 18. Bilety kosztują 35 i 30 zł. Spektakl „Biedermann i podpalacze” powstaje dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz miasta Słupska w ramach projektu „Ponad granicami” realizowanego przez Nowy Teatr w Słupsku.

Gwiazdy na scenach i dobra zabawa dla widzów

Pianina na jazzowo
Dorota Miśkiewicz koncertem Piano.pl składa hołd polskiej pianistyce.

Jako że gatunkiem najbliższym wokalistce jest jazz, podkreśla nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Drogą wyznaczoną wcześniej przez Fryderyka Chopina, który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i... improwizatorem!

Publiczności w Słupsku Dorota Miśkiewicz proponuje koncert będący pomniejszoną prezentacją unikalnego przedsięwzięcia zrealizowanego w Warszawie w maju 2016 roku. Biorą w nim udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia oraz Atom String Quartet.

Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty Miśkiewicz, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu.

Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały pianistom. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają!

Wykonawcy: Dorota Miśkiewicz - śpiew, Andrzej Jagodziński - fortepian, Marcin Wasilewski - fortepian, Dominik Wania - fortepian. Atom String Quartet tworzą: Dawid Lubowicz - skrzypce, Mateusz Smoczyński - skrzypce, Michał Zaborski - altówka oraz Krzysztof Lenczowski - wiolonczela.

Koncert odbędzie się w teatrze Rondo w poniedziałek, 11 grudnia, o godz. 19.

Benefis dyrektora
Bohdan Jarmołowicz, długoletni dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, kończy pracę w tej instytucji. Mimo że na stałe mieszka w Poznaniu, większą część swojego zawodowego życia poświęcił słupskiej orkiestrze i Słupskowi. W piątek, 15 grudnia, odbędzie się koncert benefisowy dedykowany dyrektorowi. Będzie on miał charakter retrospektywny. Tego wieczoru na scenie pojawią się artyści-przyjaciele, którzy współpracowali z Bohdanem Jarmołowiczem w ciągu lat. Pojawi się także kilku prowadzących: Andrzej Zborowski, Wiesław Suchowiejko, Marek Rogala i Beata Młyńczak. Swoją obecność potwierdzili m.in.: Grażyna Brodzińska, Anna Jurksztowicz, Elżbieta Wiesztord, sespół Sopranissimo, czyli Agnieszka Sokolnicka, Agnieszka Adamczak-Hutek, Joanna Horodko, a także Krzesimir Dębski, Adam Zdunikowski, Ryszard Rynkowski, Jacek Kotlarski, jazzmani: Andrzej Jagodziński i Henryk Miśkiewicz, Młodzieżowy Chór „Fantazja” Lilianny Zdolińskiej z LO II, młodzi słupscy artyści pod wodzą Maćka Banachowskiego. Będzie dużo muzyki, nieprzewidzianych sytuacji i niespodzianki, bez których nie można sobie wyobrazić dobrego benefisu.

Początek wyjątkowego wieczoru 15 grudnia o godz. 19, bilety kosztują 100 złotych.

Atak improwizacji
Impro to zdobywająca sceny całego świata szalona zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale „publiczność rządzi”, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia. Każdy wieczór jest dlatego jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Zadaniem aktorów staje się zagranie postaci, jakie widzowie wymyślą i scen, o jakie poproszą. Prowadzi to często do komicznych, groteskowych, absurdalnych sytuacji.

Impro Atak! to zespół profesjonalnych aktorów oraz muzyków zajmujących się improwizacją teatralną. Od dwóch lat jest to swoiste perpetuum mobile, gdzie pozytywna energia widowni i zespołu wzajemnie siebie napędzają. Improwizacja jest kluczem do budowania siły i jedności zespołu oraz radości z osiągania wspólnego celu. W skład Impro Atak! wchodzi kilkanaście osób, jednak obsada wieczoru owiana jest tajemnicą.

Początek spektakli w Nowym Teatrze 9 grudnia o godz. 17 i 19, bilety kosztują 35 i 30 złotych.

Materiał oryginalny:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3