Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauk Humanistycznych odbył się w Kobylnicy

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Dzień Nauk Humanistycznych, który odbył się w miniony czwartek, był kolejną odsłoną III Kobylnickiego Festiwalu Nauki. Autorami programu byli członkowie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Humanistów skupiający nauczycieli religii, j. polskiego, historii i biblioteki.

Program uroczystości obejmował m.in. Akademię z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą wraz z uczniami przygotowały nauczycielki: Ewa Dębicka i Joanna Janulewicz-Nyc. Na sali nie zabrakło również zaproszonych gości, wśród których obecni byli m.in.: Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku; Maria Pietryka-Małkiewicz, organizatorka Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. W. Chotomskiej oraz Barbara Jęchorek , dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy oraz wójt Leszek Kuliński, który w swoim wystąpieniu nawiązał do ważnych majowych świąt: 1 Maja, 2 Maja i 3 Maja. Podkreślił znaczenie wydarzeń historycznych dla polskiej tożsamości narodowej i państwowej. Wskazał uczniom i nauczycielom wielką wagę wszystkich nauk humanistycznych. Wyraził zadowolenie z zaangażowania w tych dziedzinach kobylnickiego środowiska oświatowego.

Po porcji patriotycznych wzruszeń nadszedł czas na wspomnienie innego ważnego wydarzenia z historii naszej ojczyzny, którym był Chrzest Polski. Dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej pod kierunkiem Joanny Cybulskiej, zebrani mieli okazję prześledzić krzewienie się chrześcijaństwa w Polsce od 966 r. do czasów współczesnych. O oprawę plastyczną tego wydarzenia zadbała Katarzyna Kucharska, która wraz z uczniami przygotowała wystawę plastyczną, ilustrującą indywidualne wyobrażenie dzieci o tym wydarzeniu sprzed 1050 lat. Uroczystość zakończył występ uczennic gimnazjum: Marceliny Lewińskiej, Oliwii i Wiktorii Kuśmierczyk. Dziewczynki zagrały na gitarach i zaśpiewały ,,Balladę o Małym Rycerzu” będąca ilustracja muzyczną do adaptacji filmowej jednego z dzieł Henryka Sienkiewicza. Miało to być zachętą do odwiedzenia jednej z dodatkowych atrakcji programu Dnia Humanistycznego.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości zaproszeni goście, gospodarze i uczniowie odwiedzili pozostałe stanowiska z atrakcjami festiwalowymi. Składały się na nie: łamigłówki językowe ,,Rusz głową” przygotowane przez nauczycielki: Joannę Gasperowicz-Kucharską i Annę Świerczek, domino historyczno-literackie „Na tropie Sherlocka Holmesa” autorstwa Żanety Miąskowskiej-Dusza, Beaty Trofimowicz i Marka Tomaszewskiego oraz gry i zabawy językowe „Mój Przyjaciel Słownik” opracowane przez Marcina Greczuka. Dużym zaskoczeniem i miłą niespodzianką było przygotowanie przez uczniów klasy 3C gimnazjum: Kasię Chowaniec, Justynę Grzonka, Nikolę Kołaczyńską i Kacpra Smysło interesującej prezentacji multimedialnej poświęconej życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Festiwalowy program zakończyła 19 edycja Konkursu o Życiu i Twórczości Kornela Makuszyńskiego poprowadzona przez bibliotekarkę Annę Warcholak-Skiminę. Laureatkami konkursu zostały uczennice: I miejsce – Gabriela Jastrzębska (kl. 5a), II miejsce – Magda Popławska (4c), III miejsce – Klaudia Łuczak (6a). Był też czas na przy pomnienie
przez Jana Wilda, dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy najważniejszych, tegorocznych sukcesów i osiągnięć uczniów w dziedzinie przedmiotów humanistycznych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.

Koordynatorem Dnia Humanistycznego w ramach III Kobylnickiego Festiwalu Nauki była polonistka Agata Kaczmarczyk – Suliga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza