Equinor i Polenergia zapraszają na dożynki do Swołowa

Materiał promocyjny Equinor i Polenergia
Dużą dawkę wiedzy i dobrej zabawy podczas Święta Plonów Gminy Słupsk zapowiadają firmy, które budują morskie farmy wiatrowe Bałtyk. Stoisko Equinor i Polenergii będzie jedną z atrakcji dożynkowego festynu odbywającego się 2 września w Swołowie. Inwestorzy już na stałe goszczą w życiu lokalnych społeczności regionu słupskiego.

Equinor i Polenergia - współorganizatorzy tegorocznych dożynek - zapraszają na swoje stoisko dorosłych, dzieci i młodzież. Zaczynamy już o godz. 14:00. Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały atrakcje, które przybliżą tematykę morskiej energetyki wiatrowej. Uzyskać będzie można interesujące informacje na temat tej nowej, dynamicznej branży. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach z budowania turbiny wiatrowej z wykorzystaniem modeli 3D. Będzie można przygotować sok z pomarańczy dzięki sile własnych mięśni i wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.  Z kolei ratownicy medyczni szkolić będą wszystkich chętnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przy wykorzystaniu fantomów i defibrylatora zademonstrują, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych, dzieci i niemowląt, jak postępować w przypadku zadławienia, krwotoku, czy innych nagłych zdarzeń.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców. Na naszym stoisku każdy znajdzie coś dla siebie. W przyjaznej i ciekawej formie przybliżymy korzyści płynące z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i porozmawiamy o perspektywach kariery zawodowej w branży offshore wind, w tym w ramach naszych projektów Bałtyk. Na odwiedzających czekają nasi specjaliści, którzy odpowiedzą na zadawane pytania. Wsłuchujemy się w głosy lokalnej społeczności i pozostajemy w regularnym, bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami regionu, także podczas takich wydarzeń, jak doroczne Święto Plonów Gminy Słupsk – zapowiada Andrzej Popadiuk, kierownik ds. współpracy z interesariuszami Equinor na Pomorzu.

Equinor i Polenergia zapraszają na dożynki do Swołowa

Equinor i Polenergia rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy około 3 GW, które zasilą ponad 4 miliony gospodarstw domowych odnawialną energią. Pierwszy prąd z najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW, popłynie do polskiego systemu energetycznego już w 2027 roku. Farmy zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości od 22 do ponad 80 km od linii brzegowej.  Z kolei przez tereny gmin Ustka i Słupsk przebiegać będzie infrastruktura służąca do wyprowadzenia mocy z farm wiatrowych do stacji transformatorowej w Wierzbięcinie.

- Morskie farmy wiatrowe to inwestycje długoterminowe, które oznaczają naszą obecność w gminach przez co najmniej 30 lat. Chcemy być rzetelnym i dobrym sąsiadem dla mieszkańców regionu, dlatego jesteśmy bardzo aktywni w kontakcie z lokalną społecznością. Oznacza to nie tylko współpracę z samorządami regionu słupskiego. Organizujemy też spotkania informacyjne dla mieszkańców i staramy się zaznaczyć naszą obecność w ważnych dla nich wydarzeniach. Niedawno braliśmy udział w Święcie Łeby, teraz będziemy też w Swołowie - mówi Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska Polenergii.

W lipcu Equinor i Polenergia razem z mieszkańcami i turystami świętowały 666-lecie nadania praw miejskich i 25-lecie Księstwa Łeby. Pracownicy obu firm uczestniczyli w przemarszu orszaku Księcia Łeby, a stoisko firmowe odwiedziły setki osób. Equinor i Polenergia już na stałe zagościły w życiu tego nadmorskiego miasta. W czerwcu firmy otworzyły w Łebie Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. Placówka zlokalizowana w centrum Łeby to miejsce, w którym można uzyskać kompleksowe informacje o inwestycjach, korzyściach dla regionu, miejscach pracy, ścieżce edukacyjnej.

W Łebie zlokalizowana będzie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Na zrewitalizowanym terenie dawnej stoczni Equinor zbuduje nowoczesne, przyjazne środowisku powierzchnie biurowe, centrum kontroli i serwisowania farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek pływających. Budowa bazy rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec roku 2025.  Długoterminowe zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, odpowiedzialnych za techniczne utrzymanie infrastruktury i urządzeń na morzu, a także za wspieranie ich obsługi z lądu.  Poza nowymi miejscami pracy, inwestycja stworzy szansę rozwoju regionu oraz możliwości zarobkowe dla lokalnych przedsiębiorców. W trakcie budowy, jak i późniejszej działalności obiektu, inwestor zamierza w maksymalny sposób korzystać z lokalnie dostępnych surowców i usług miejscowych przedsiębiorców.  

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej daje olbrzymie możliwości rozwojowe dla gminy i jej mieszkańców. Port serwisowy, korzyści z dochodów, podatków, dzierżawy, nowe miejsca pracy, to wszystko wpłynie na poziom życia mieszkańców. Nie tylko zatrzyma ich w gminie, która od lat się wyludnia, ale nawet przyciągnie nowych. Łeba to gmina turystyczna, która poza sezonem zamiera. Nowe inwestycje z pewnością to zmienią – powiedział podczas uroczystości otwarcia Centrum informacji Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. 

Nowe miejsca pracy powstaną nie tylko przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, ale także za pośrednictwem dostawców komponentów i usług. Equinor i Polenergia szacują, że w ten sposób ich inwestycje zapewnią około 10 tysięcy miejsc pracy.  Przy realizacji farm wiatrowych inwestorzy zamierzają współpracować zarówno z dużymi, ogólnopolskimi firmami, jak i mniejszym, lokalnym biznesem.

Equinor – to międzynarodowa firma energetyczna z 50-letnim doświadczeniem, działająca w 30 krajach. Dostarcza energię z różnych źródeł stawiając na rozwiązania przyjazne dla środowiska, by stać się neutralną dla klimatu do 2050 r. Jest jednym z liderów na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej. W portfolio firmy wchodzi m.in. największa na świecie morska farma Dogger Bank, pierwsza pływająca farma wiatrowa Hywind Scotland i największa na świecie pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen.  W Polsce buduje morskie farmy wiatrowe i rozwija odnawialne źródła energii na lądzie, a także dostarcza gaz ziemny do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycjom wspierającym cele strategiczne kraju towarzyszą inicjatywy wzmacniające kapitał społeczno-ekonomiczny regionów. Jedną z nich jest budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Equinor posiada w Polsce dwa biura - w Warszawie i Gdańsku.
 
Polenergia – największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł, dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Polenergia kreuje innowacyjne rozwiązania łączące zeroemisyjną energetykę systemową z energetyką prosumencką. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z indeksu sWIG80 w 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza