E-skierowania już niedługo obowiązkowe. Jak je zdobyć? Jak je zrealizować?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Sprawdziły się e-recepty, więc od 8 stycznia obowiązkowe będą także e-skierowania. Co to oznacza? Nie dostaniemy już papierowego skierowania. Przy rejestracji na badanie, czy wizytę do specjalisty, wystarczy 4-cyfrowy kod.

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. E-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Gdzie zrealizujesz e-skierowanie

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączają kolejne.

Co zyskasz dzięki e-skierowaniu

- Nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych)
- Nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu
- Nie zgubisz e-skierowania — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP (Internetowym Koncie Pacjenta);
- Możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań;
- Zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej

Od 8 stycznia 2021 roku niemal wszystkie skierowania będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Do końca października 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się około 140 nowych podmiotów.

Zobacz: Nowa szczepionka na covid skasuje konkurencję?

E-skierowanie w liczbach

E-skierowanie wystawia obecnie 54 procent. placówek medycznych, a szacuje się, że kolejnych 34 procent jest gotowych do ich realizowania. W każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów. Najwięcej podmiotów jest gotowych do wystawiania e-skierowania w województwie lubelskim (65 proc.), najmniej w województwie wielkopolskim (42 proc.). W skali kraju średnio dziennie wystawianych jest dziś około 30 tysięcy e-skierowań, natomiast na początku października notowane były rekordowe liczby nowych e-skierowań sięgające nawet do 50 tysięcy dziennie.

Aktualny spadek średniej liczby wystawianych dziennie e-skierowań związany jest z ogólnym spadkiem wystawianych skierowań w związku z koronawirusem i ograniczeniem zabiegów planowych.

Najwięcej elektronicznych skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat – ponad 1,1 mln. Natomiast najliczniejszą grupą pacjentów, którzy je otrzymali, stanowiły osoby powyżej 60. roku życia – ponad 350 tys.

Najwięcej e-skierowań jest wystawianych do poradni urazowo-ortopedycznych, okulistycznych oraz chirurgii ogólnej.

Na co obowiązywać będą e-skierowania?

Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku będą obowiązkowo wystawiane na następujące świadczenia medyczne:

• ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,

• leczenie w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,

• badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,

• badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej.

Korzyści ze stosowania e-skierowań:

- znika obowiązek dostarczenia oryginału skierowania w terminie 14 dni
- znika konieczność gromadzenia i archiwizowania papierowych skierowań
- wystarczy rejestracja przez telefon, wówczas pacjent podaje 4-cyfrowy kod i numer PESEL
- można śledzić wystawione e-skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl
- lekarz może kontrolować przebieg leczenia pacjenta, który udostępnił mu swoje dane – o ile system gabinetowy daje mu taką możliwość
- zmniejszą się kolejki i kłopoty spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie placówki będą zobowiązane do obsługi e-skierowań. Do tego czasu pacjent z elektronicznym skierowaniem może się zapisać na wizytę lub badania ujęte we wspomnianym rozporządzeniu także w placówce, która jeszcze nie obsługuje e-skierowania. Musi wtedy podać 4-cyfrowy kod dostępu oraz numer PESEL (w przypadku jego braku – serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), podać podstawowe informacje dotyczące e-skierowania i złożyć oświadczenie, że na podstawie tego dokumentu zapisał się tylko w jednym miejscu. Zapisanie możliwe jest także przez telefon – wówczas należy podać wyżej wymienione informacje i złożyć ustne oświadczenie. Wydruk informacyjny nie musi być podpisany przez lekarza, natomiast podpisany wydruk nie wymaga już złożenia oświadczenia przez pacjenta.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie