Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-skierowania już niedługo obowiązkowe. Jak je zdobyć? Jak je zrealizować?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Sprawdziły się e-recepty, więc od 8 stycznia obowiązkowe będą także e-skierowania. Co to oznacza? Nie dostaniemy już papierowego skierowania. Przy rejestracji na badanie, czy wizytę do specjalisty, wystarczy 4-cyfrowy kod.

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. E-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Gdzie zrealizujesz e-skierowanie

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączają kolejne.

Co zyskasz dzięki e-skierowaniu

- Nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych)
- Nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu
- Nie zgubisz e-skierowania — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP (Internetowym Koncie Pacjenta);
- Możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań;
- Zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej

Od 8 stycznia 2021 roku niemal wszystkie skierowania będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Do końca października 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się około 140 nowych podmiotów.

Zobacz: Nowa szczepionka na covid skasuje konkurencję?

E-skierowanie w liczbach

E-skierowanie wystawia obecnie 54 procent. placówek medycznych, a szacuje się, że kolejnych 34 procent jest gotowych do ich realizowania. W każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów. Najwięcej podmiotów jest gotowych do wystawiania e-skierowania w województwie lubelskim (65 proc.), najmniej w województwie wielkopolskim (42 proc.). W skali kraju średnio dziennie wystawianych jest dziś około 30 tysięcy e-skierowań, natomiast na początku października notowane były rekordowe liczby nowych e-skierowań sięgające nawet do 50 tysięcy dziennie.

Aktualny spadek średniej liczby wystawianych dziennie e-skierowań związany jest z ogólnym spadkiem wystawianych skierowań w związku z koronawirusem i ograniczeniem zabiegów planowych.

Najwięcej elektronicznych skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat – ponad 1,1 mln. Natomiast najliczniejszą grupą pacjentów, którzy je otrzymali, stanowiły osoby powyżej 60. roku życia – ponad 350 tys.

Najwięcej e-skierowań jest wystawianych do poradni urazowo-ortopedycznych, okulistycznych oraz chirurgii ogólnej.

Na co obowiązywać będą e-skierowania?

Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku będą obowiązkowo wystawiane na następujące świadczenia medyczne:

• ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,

• leczenie w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,

• badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,

• badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej.

Korzyści ze stosowania e-skierowań:

- znika obowiązek dostarczenia oryginału skierowania w terminie 14 dni
- znika konieczność gromadzenia i archiwizowania papierowych skierowań
- wystarczy rejestracja przez telefon, wówczas pacjent podaje 4-cyfrowy kod i numer PESEL
- można śledzić wystawione e-skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl
- lekarz może kontrolować przebieg leczenia pacjenta, który udostępnił mu swoje dane – o ile system gabinetowy daje mu taką możliwość
- zmniejszą się kolejki i kłopoty spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie placówki będą zobowiązane do obsługi e-skierowań. Do tego czasu pacjent z elektronicznym skierowaniem może się zapisać na wizytę lub badania ujęte we wspomnianym rozporządzeniu także w placówce, która jeszcze nie obsługuje e-skierowania. Musi wtedy podać 4-cyfrowy kod dostępu oraz numer PESEL (w przypadku jego braku – serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), podać podstawowe informacje dotyczące e-skierowania i złożyć oświadczenie, że na podstawie tego dokumentu zapisał się tylko w jednym miejscu. Zapisanie możliwe jest także przez telefon – wówczas należy podać wyżej wymienione informacje i złożyć ustne oświadczenie. Wydruk informacyjny nie musi być podpisany przez lekarza, natomiast podpisany wydruk nie wymaga już złożenia oświadczenia przez pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza