Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EtnoBaltica w Swołowie ruszyła. Ognista potańcówka przy muzyce ludowej [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wideo
od 16 lat
W piątek po południu w Swołowie w gminie Słupsk rozpoczął się Festiwal EtnoBaltica. To spotkanie muzyków ludowych i publiczności, która chce się dobrze bawić przy dźwiękach skrzypiec, cymbałów czy basetli. Poza muzyką EtnoBaltica to także warsztaty w klimacie ludowym oraz kiermasz rękodzielnictwa i kulinariów.

To już piąta edycja Festiwalu EtnoBaltica, którego ideą jest pielęgnacja tradycji ludowej, uchronić ją od zapomnienia oraz dostarczyć wszystkim niezapomnianych wrażeń.

W ciągu swojej kilkuletniej historii EtnoBaltica urosła do rangi wydarzenia wyjątkowego, które jest jedynym w swoim rodzaju muzycznym wydarzeniem na Pomorzu. Jednak popularność festiwalu ma już zasięg ogólnopolski, a sama nazwa EtnoBaltica stała się marką rozpoznawalną w kręgach pasjonatów polskiej kultury ludowej i nie tylko.

EtnoBaltica to ukłon w stronę polskiego folkloru, wydarzenie, którego nadrzędnym celem jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych. Pielęgnując je, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk - organizator festiwalu - realizuje misję promocji kultury.

Na pełnych ludowego kolorytu scenach Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica wystąpiło do tej pory 56 zespołów muzyki tradycyjnej, w ciągu ostatnich czterech edycji organizatorzy przeprowadzili niemal 60 spektakli i warsztatów, a festiwal odwiedziło łącznie kilka tysięcy osób.

Wczoraj w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie, która jest sceną wydarzenia wystąpiły dwa zespoły - Kapela Niwińskich i Kapela Brodów.

Pierwszy zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, aranżując, improwizując i ogrywając je w swoisty dla siebie sposób. Kapela zaprezentowała muzyczną wędrówkę ku źródłom polskiej muzyki tradycyjnej śladem trójmiarowego metrum oraz tempa rubato przenikającego wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza i Kujaw.

Natomiast Kapela Brodów to zespół folkowy, którego liderem jest Witek Broda, grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów.

Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich oraz przy pełnym składzie kontrabasu i perkusji.

Sobota i niedziela będą kolejnymi dniami festiwalu. Dziś wystąpią zespoły: Michalove, Kapela Maliszów i Wowakin. Początek o godz. 17. Przed koncertami, o godz. 16 wystartuje Bieg po Owalnicy, czyli po kamiennej drodze, wokół której położone jest Swołowo.

W niedzielę, 9 lipca, w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych zobaczymy i usłyszymy zespół Światowce i Adama Struga. Start o godz. 17.

Poza koncertami Etnobaltica to także warsztaty garncarskie, potańcówki pod gołym niebem, zajęcia jogi, EtnoWioska dla dzieci i warsztaty w klimacie etno dla całej rodziny, kiermasz twórców/rękodzielników, warsztaty tańca tradycyjnego z Piotrem Piszczatowskim oraz strefa gastronomiczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza