Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gardłowa sprawa

Fotorzepa
40% ludzi cierpi na ból gardła przynajmniej raz do roku
40% ludzi cierpi na ból gardła przynajmniej raz do roku Fotorzepa
Ból gardła to powszechna dolegliwość. Występuje przez cały rok, najsilniej jednak daje się we znaki jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Towarzyszą mu uczucie drapania, zaciskania i wysychania w gardle oraz trudności w połykaniu. Dolegliwości te są powodowane przez zmiany zapalne w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła.
Wdychane powietrze zawiera miliony rozproszonych cząsteczek, w tym wirusy, bakterie i grzyby. Naturalne bariery ochronne (błony śluzowe, ślina), a także prawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy zazwyczaj efektywnie przeciwdziałają rozwojowi zakażenia. Ich osłabienie prowadzi do infekcji.

Wrogowie gardła

Ślina, a właściwie zawarte w niej składniki, warunkują prawidłowy stan błon śluzowych. Nie można wyleczyć żadnej choroby jamy ustnej bez przywrócenia ich prawidłowej wilgotności.

Zapalenie jamy ustnej wywołane jest przez wirusy, bakterie i grzyby. Do jego powstania przyczyniają się urazy miejscowe: ubytki próchnicze, kamień nazębny, kaleczące protezy zębowe, zbyt twarde szczoteczki do zębów. Często zapalenie powstaje z powodu uszkodzeń mechanicznych, termicznych i chemicznych błony śluzowej. Ryzyko zwiększa używanie ostrych przypraw, alkohol, palenie tytoniu. Są też przyczyny ogólne: cukrzyca, ciąża, niedobory witamin z grupy B i C. Stan zapalny może obejmować całą jamę ustną lub zajmować tylko dziąsła, język lub policzki. Głównym objawem w ostrym zapaleniu jamy ustnej jest znaczna bolesność i pieczenie błony śluzowej, nasilające się podczas posiłków, zwłaszcza gorących i kwaśnych. Towarzyszy temu upośledzenie smaku, przykry zapach z ust, uczucie suchości w jamie ustnej.

W prostym zapaleniu jamy ustnej wywołanym wirusem, chory odczuwa ból lub pieczenie. Leczenie polega na usunięciu czynników drażniących oraz ograniczeniu pokarmów gorących i pikantnych. Pomaga płukanie jamy ustnej słabymi środkami odkażającymi i preparaty miejscowo znieczulające.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej pojawia się na skutek zakażenia wirusem Herpes-Zoster (HSV). Pierwsze zakażenie występuje w dzieciństwie, zwykle przebiega bezobjawowo. Choroba jest bardzo zakaźna, uważa się, że 90% populacji jest nosicielami wirusa, ale ujawnia się u 1% osób.

Objawy

Ostre zapalenie błony śluzowej gardła wywołane jest najczęściej przez wirusy. Zakażenia bakteryjne to 10-30% wszystkich zapaleń gardła. Zapalenie gardła to bardzo powszechna dolegliwość - dotyka ono około 40% wszystkich ludzi przynajmniej raz w roku. Objawy są bardzo męczące - dokuczliwy ból gardła, pieczenie, drapanie w gardle, uczucie suchości, kaszel, trudności w połykaniu. Chory czuje się osłabiony, cierpi na bóle głowy i ma stany podgorączkowe. U dzieci dodatkowo pojawia się biegunka, wydzielina z nosa, zaczerwienienie spojówek. Choroba zazwyczaj trwa krótko (3-7 dni), ale może się przedłużyć przy nadkażeniu bakteryjnym.

Zapalenie gardła występuje również w przebiegu takich chorób zakaźnych, jak ospa wietrzna, odra, różyczka. Leczy się je za pomocą preparatów miejscowo odkażających, przeciwzapalnych i przeciwbólowych, witaminy C i wapnia. W przypadku dłuższego i cięższego przebiegu zalecane są antybiotyki.

Szanuj gardło

Wszystkie rodzaje zapalenia gardła mają wspólną cechę - ból. Może występować on pod postacią drapania lub zaciskania w gardle, uczucia ciała obcego, trudności w żuciu i połykaniu, aż do bólu bardzo dokuczliwego utrudniającego spożycie pokarmów i płynów. Towarzyszy mu najczęściej uczucie suchości w jamie ustnej i gardle oraz upośledzenie smaku. Częstość występowania tych dolegliwości sprawia, iż rozpoznaniem i leczeniem początkowo zajmują się lekarze pierwszego kontaktu, natomiast przy trudnościach diagnostycznych - lekarze specjaliści.
Najważniejsza w leczeniu stanów zapalnych jest higiena jamy ustnej w połączeniu z odstawieniem ostrych potraw, tytoniu i alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza