Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać schronienia w obliczu zagrożenia? Sprawdź na mapie straży pożarnej. Policzono schrony, ukrycia i miejsca schronienia

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła ogólnopolską inwentaryzację budynków. Wszystko po to, by stworzyć mapę schronów, ukryć i miejsc doraźnego schronienia – obiektów, do których udać się może każdy obywatel w przypadku wystąpienia zagrożenia ze strony ekstremalnych zjawisk pogodowych czy konfliktu zbrojnego.

Strażacy obiekty budowlane w całej Polsce sprawdzali od października 2022 r. do lutego 2023. Współpracując z zarządcami budynków, spółdzielniami mieszkaniowymi czy nadzorem budowlanym brali pod lupę obiekty, które mogłyby posłużyć za tzw. MDS, czyli miejsca doraźnego schronienia.

- W procesie inwentaryzacji uwzględniono obiekty ogólnodostępne obejmujące w szczególności: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, np. między budynkami, istniejące budowle umocnione (np. elementy dawnych fortyfikacji, o ile konstrukcja tych budowli nie nosi widocznych uszkodzeń, w szczególności pęknięć lub zarysowań stropu) – czytamy w raporcie Państwowej Straży Pożarnej.

Wcześniej takie miejsca nie były ewidencjonowane. Teraz każdy z obywateli ma dostęp do specjalnej mapki, która usiana jest różnego rodzajami znacznikami – oznaczono nimi miejsca, gdzie schronienia może szukać każdy w sytuacji zagrożenia ze strony m.in. ekstremalnych zjawisk pogodowych. Co więcej, inwentaryzowano także schrony cywilne.

Miejsca doraźnego schronienia a schrony

PSP definiuje MDS jako miejsca chroniące przed np. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (np. trąba powietrzna, wichura). Są to najczęściej pomieszczenia znajdujące się na najniższej kondygnacji budynków o konstrukcji żelbetowej czy murowanej (do tego grona zaliczają się chociażby bloki mieszkalne).

Budowle ochronne (schrony i ukrycia) to natomiast obiekty, które powstawały z myślą o ochronie osób, zapasów czy sprzętu przed skutkami działań zbrojnych czy katastrof ekologicznych. Schrony charakteryzują się tym, że są konstrukcją zamkniętą i posiadają dużo zabezpieczeń. Ukrycia są natomiast obiektami niehermetycznymi - nie chronią chociażby przed bojowymi środkami trującymi.

Gdzie znaleźć schronienie?

Straż pożarna podaje, że inwentaryzacji poddano niemal 235 tys. budynków w całej Polsce (w tym 16,5 tys. znajdujących się na terenie województwa pomorskiego). Warto zaznaczyć, że proces inwentaryzacji był dobrowolny – strażacy ewidencjonowali budynki dopiero za zgodą właściciela czy administratora budynku, który to uprawniony był do przekazania służbom niezbędnych informacji. Sporządzono zatem listę obiektów, w których schronić się może łącznie 49 mln osób.

Większość MDS to piwnice (łącznie około 154 tys.) – zarówno te żelbetonowe, jak i te znajdujące się w blokach z wielkiej płyty. Nie dziwi zatem fakt, że mapa udostępniona przez straż pożarną usiana jest zielonymi znacznikami – pod nimi kryją się w większości bloki mieszkalne z piwnicami sklasyfikowanymi jako MDS. Schronienie można znaleźć również w garażach (16 tys. obiektów), tunelach czy fortyfikacjach (po tysiąc).

Budowli ochronnych zinwentaryzowano łącznie 10 622 – 1903 schronów i 8719 ukryć. Te z kolei są w stanie w razie zagrożenia pomieścić około 1,43 mln osób. Najwięcej z nich znajduje się w województwie śląskim i mazowieckim (odpowiednio 2378 i 1784) a podium zamyka Pomorze – znajduje się tu 285 schronów i 708 ukryć.

O rozpoczęciu przez strażaków liczenia miejsc schronienia w Słupsku informowaliśmy na łamach "Głosu" jeszcze w połowie października. Teraz, na mapie udostępnionej przez PSP, Słupsk usiany jest znaczkami koloru zielonego – symbolizują one miejsca doraźnego schronienia, czyli najczęściej piwnice budynków mieszkalnych. Można je znaleźć zarówno w centrum miasta, jak i na wszystkich osiedlach. Zaledwie dziesięć punktów mieni się na niebiesko – to obiekty sklasyfikowane jako ukrycia. Te znajdują w Słupsku chociażby w budynku poczty przy ul. Łukasiewicza, w kamienicach w okolicy dworca czy w budynkach mieszkalnych usytuowanych przy ulicy Bohaterów Westerplatte (w pobliżu jednostki wojskowej). Próżno na mapie Słupska szukać czerwonych znaczników symbolizujących schrony.

Z mapy udostępnionej przez PSP skorzystać może każdy. Dostępna jest pod adresem http://schrony.straz.gov.pl.

- Aplikacja, posiadająca formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – podaje PSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza