Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści wybierają zawód

Monika Zacharzewska [email protected]
Absolwenci gimnazjów ze Słupska i powiatu najchętniej wybierają technika. Najpopularniejszym wśród nich jest słupski elektryk przy ul. Szczecińskiej
Absolwenci gimnazjów ze Słupska i powiatu najchętniej wybierają technika. Najpopularniejszym wśród nich jest słupski elektryk przy ul. Szczecińskiej Mariusz Surowiec
Ponad połowa gimnazjalistów przepytanych przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych chce iść do techników

Pracownicy miejskiej oraz powiatowej poradni psychologiczno-pedagogicznej przeprowadzili ankietę wśród prawie 1400 gimnazjalistów, którzy w tym roku będą wybierali szkołę ponadgimnazjalną. Przepytali oni 650 uczniów ze słupskich gimnazjów i 743 z gimnazjów z różnych miejscowości powiatu słupskiego.

Z ankiety wynika, że ponad połowa uczniów nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, w której szkole chce się uczyć. Jednak gdyby mieli ją podjąć w momencie przeprowadzania ankiet, czyli w marcu, 33,4 proc. wybrałoby liceum ogólnokształcące, 51,3 proc. technikum, zaś 15,3 proc. uczniów - zasadniczą szkołę zawodową.
Wybierając szkołę, młodzież zwraca uwagę, czy kształci ona w ich wymarzonym kierunku i sugeruje się atmosferą wśród nauczycieli i uczniów, ale przede wszystkim kieruje się sugestią rodziców.

Zobacz także Gimnazjaliści polubili szkoły techniczne (rozmowa)

- Wybór szkoły weryfikuje teraz bardzo rynek pracy - przyznaje Aldona Pląska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku, którą to szkołę chce wybrać aż 22 procent uczniów decydujących się na technika. - Rodzice i uczniowie mają dziś świadomość, że trzeba mieć fach w ręku i konkretne kompetencje, żeby szybko móc znaleźć dobrą pracę. I ona wcale nie musi przeszkadzać w dalszym kształceniu, np. na studiach.

Kierunki z popularnego elektryka, które są najczęściej wybierane przez gimnazjalistów kończących teraz gimnazjum, to: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa i technik informatyk.

- My umożliwiamy kształcenie w nowoczesnych technologiach czy zdobywanie certyfikatów w branży ICT - tłumaczy popularność kierunków informatycznych Aldona Pląska. - Zaś z drugiej strony młodzież kieruje się modą. Ostatnio trendy są programy kulinarne, dlatego od kilku lat gimnazjaliści wybierają kształcenie gastronomiczne.
Dlatego również w rolniczaku dużą popularnością cieszy się kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych. Ponadto młodzież wybierająca się do techników bardzo chętnie chce uczyć się w klasach technik logistyk czy technik pojazdów samochodowych w mechaniku oraz technik ekonomista w Zespole Szkół Ekonomicznych.

Te same kierunki kształcenia - kucharz w elektryku, elektromechanik i mechanik pojazdów samochodowych w mechaniku, wybierają też uczniowie zainteresowani zasadniczymi szkołami zawodowymi.

Natomiast jeśli chodzi o ogólniaki, największe zainteresowanie jest nauką w klasach społeczno-prawnej i medyczno - farmaceutyczej w I LO. To słupskie liceum wybiera 27,5 proc. gimnazjalistów zainteresowanych liceami. Za nim są V LO i II LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza