Gmina Redzikowo. Od urodzenia i z wyboru

Materiał informacyjny Gminy Radzikowo
Od 1 stycznia na mapie terytorialnej Polski – pojawiła się nowa nazwa – Gmina Redzikowo. Do końca roku 2023, samorząd funkcjonował pod nazwą Gmina Słupsk, i pod tą marką budował swoją 50 – letnią tożsamość.

Gmina Redzikowo powstała na mocnych fundamentach Gminy Słupsk. O zmianie nazwy gminy zdecydowali mieszkańcy. Nowa unikalna nazwy pozwoli na podkreślenie własnej odrębności i tożsamości.

Rada Ministrów przychylnie ustosunkowała się do złożonego wniosku i w lipcu 2023 roku wydała Rozporządzenie, zgodnie z którym od stycznia 2024 roku Gmin Słupsk – jako jedyna gmina w Polsce, zmieniła nazwę.

Ważne jest, że w związku z tą zmianą:

  • Nie ma potrzeby wymiany dokumentów, dokonywania zmian w rejestrach czy innych dokumentach urzędowych.
  • Adresy korespondencyjne i numery telefonów Urzędu Gminy i jednostek pozostały bez zmian.
  • Siedziba Urzędu Gminy Redzikowo, pozostała na ul. Sportowej 34 w Słupsku.

Dlaczego Redzikowo?

W miejscowości Redzikowo znajdują instytucje kultury, takie jak Lądowisko Kultury oraz Biblioteka Gminna, którymi to instytucjami zarządza Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna. Redzikowo to również dobrze znany w regionie ośrodek sportowy, bowiem od wielu lat, jako pierwszy w regionie słupskim powstał tu Park Wodny Redzikowo, który obecnie oprócz tradycyjnego Parku Wodnego stanowi miejsce spotkań mieszkańców regionu, młodzieży z uwagi na bogatą ofertę rekreacyjną (kręgielnia, sala zabaw, centrum rehabilitacji i krioterapii).

Gmina Redzikowo. Od urodzenia i z wyboru

W miejscowości znajduje się również jedyne w regionie słupskim lodowisko – Lodowisko Redzikowo, które co roku przyciąga setki mieszkańców, w okresie wiosenno – letnim miejsce zamienia się w tor gokartowy, który jest równie chętnie odwiedzany. Z obiektów sportowych należy wymienić jeszcze orlik, miasteczko rowerowe i puptruck.

Gmina Redzikowo. Od urodzenia i z wyboru

Obecnie Redzikowo to również miejscowość, w której znajdują się gminne placówki edukacyjne, mianowicie żłobek gminny "Iskiereczka", szkoła podstawowa z punktem przedszkolnym, liceum wojskowe. Swoją siedzibę ma tu również Gminny Uniwersytet III Wieku.

Redzikowo od lat kojarzone było z obecnością wojska, za sprawą znajdującego się tu byłego lotniska wojskowego, znajdował się tu wówczas 28 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. W latach 2008 – 2020 miejscowość odzyskała swój wojskowy charakter, za sprawą zlokalizowania tu Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych z tzw. tarczą antyrakietową oraz Batalionu Ochrony Bazy.

Ważnym aspektem jest Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna Redzikowo – Wieszyno, która ze względu na funkcjonujące tu zakłady przemysłowe, od lat stanowi ważny element gospodarczy w regionie.

Gmina Redzikowo. Od urodzenia i z wyboru

To wszystko sprawia, że miejscowość Redzikowo rozpoznawana jest w kraju i za granicą, przez co budowa własnej marki – Gminy Redzikowo, nie będzie przebiegać od początku.

Witamy w Gminie Redzikowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza