Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Słupsk zmienia nazwę. Od 1 stycznia zostanie gminą Redzikowo

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Gmina Słupsk nie chce się nazywać jak sąsiad. Zmiana nazwy nastąpi 1 stycznia 2024 roku
Gmina Słupsk nie chce się nazywać jak sąsiad. Zmiana nazwy nastąpi 1 stycznia 2024 roku
Za pięć miesięcy gmina Słupsk zniknie z samorządowej mapy Polski. Jej terytorium zastąpi gmina o nazwie Redzikowo. Siedziba pozostanie w Słupsku.

O zmianie nazwy zdecydowała w piątek Rada Ministrów w rozporządzeniu: „Z dniem 1 stycznia 2024 r. w województwie pomorskim, w powiecie słupskim zmienia się nazwę gminy Słupsk na gminę Redzikowo".

- Bardzo się cieszymy – Barbara Dykier, wójt gminy (jeszcze) Słupsk nie kryje zadowolenia. - Od pierwszego stycznia 2024 roku rozpoczynamy nowy rozdział w historii gminy, oczywiście kontynuując to, co działo się w ciągu 50 lat, bo w tym roku obchodzimy jubileusz. Ta symboliczna zmiana nazwy pozwoli nam budować własną markę i własną tożsamość. Również to, że będziemy się różnić od sąsiada. Nie ma dnia, żeby do nas nie trafiła korespondencja przeznaczona dla miasta Słupsk, nie mówiąc o ogromnej liczbie pomyłkowych telefonów. Zmiana nazwy usprawni organizacyjnie działalność obu samorządów.

Wójt dodaje, że zmiana nie wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców. Nie zmieniają się adresy. Tylko w zeznaniu podatkowym trzeba będzie wpisywać gmina Redzikowo. Również koszty nie będą wysokie.
- Od początku transparentnie informowaliśmy, że wymiana pieczątek, tabliczek, czy nazw na witaczach wyniesie nas około dziesięciu tysięcy złotych – mówi Barbara Dykier.

O zmianę nazwy samorząd złożył wniosek 30 marca 2023 roku. Do końca kwietnia uzyskał pozytywną opinię wojewody pomorskiego. A teraz - zgodnie z przepisami określającymi termin – Rada Ministrów wydała rozporządzenie.

- Żaden organ nie zanegował naszego wniosku – argumentuje pani wójt. - Byłam na posiedzeniu Komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego, gdzie wniosek również spotkał się z przychylną opinią.

W uzasadnieniu wniosku o zmianę nazwy Rada Gminy Słupsk wskazała, że istotnym elementem rozwoju jest budowa marki własnej i wizerunku jednostki samorządu terytorialnego. W ocenie radnych mieszkańcy chcą identyfikować się ze swoją wspólnotą samorządową w oparciu o symbole, które łatwo odróżnić od innych pojawiających się w przestrzeni publicznej. Nazwa „Gmina Redzikowo" jest unikatowa i nawiązuje do powszechnie znanej i rozpoznawalnej w skali kraju i za granicą miejscowości leżącej na terenie gminy. W Redzikowie znajdują się gminne instytucji kultury - Lądowisko Kultury, Biblioteka Gminna, gminne placówki edukacyjne - żłobek, szkoła podstawowa z punktem przedszkolnym, liceum ogólnokształcące, a także Specjalna Strefa Ekonomiczna. Miejscowość stanowi również miejsce spotkań mieszkańców z uwagi na bogatą ofertę rekreacyjną - park wodny, kryte lodowisko, kręgielnię, salę zabaw, centrum rehabilitacji i krioterapii, boiska, miasteczko rowerowe, ścieżki biegowo-rowerowe.

Na terenie Redzikowa znajduje się Baza Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która stanowi część zintegrowanego amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej, budowanej w partnerstwie z państwami sojuszu NATO. Redzikowo ma dobrą komunikację, przebiega przez nie droga ekspresowa S6 oraz kursują regularne połączenia autobusowe. Jako niewątpliwą korzyść wskazano również zniwelowanie liczby pomyłek komunikacyjnych, adresowych, czy pocztowych, które obecnie zdarzają się bardzo często w przestrzeni publicznej pomiędzy gminą Słupsk a miastem Słupsk.

W tej sprawie przeprowadzono konsultacje wśród mieszkańców. Frekwencja wyniosła 33,31%, głosów za było 77,25%, przeciw 18,90%, wstrzymało się 3,85%.

Tak więc od 1 stycznia 2024 roku zmienia się nazwa, ale siedziba pozostaje w Słupsku na własnej działce.
- W Redzikowie mamy działkę przeznaczoną na nową siedzibę. Jednak to daleka przyszłość, bo najważniejsze są inne inwestycje, które mamy do przeprowadzania w gminie – mówi wójt Barbara Dykier.

To będzie już trzecia nazwa gminy. Ryczewo było gminą w latach 1945-1954, następnie gromadą w latach 1954–1972. Miejscowość w 1961 roku została włączona w granice administracyjne miast Słupska. Gmina Słupsk istnieje od 50 lat. 1 stycznia 2023 roku jej powierzchnia tysiąca hektarów została przyłączona do miasta.

W tej sytuacji w powiecie słupskim identyczną nazwę mają już tylko miasto Ustka i gmina Ustka, które w przeszłości tworzyły wspólny samorząd.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza