Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goleniów: Stracą pracę przez ministra

Piotr Jasinia [email protected] 91 481 33 34
Goleniów: Stracą pracę przez ministraŁopat siłowni o długości powyżej 50 metrów w Goleniowie nie można produkować, bo jest problem z ich transportem.
Goleniów: Stracą pracę przez ministraŁopat siłowni o długości powyżej 50 metrów w Goleniowie nie można produkować, bo jest problem z ich transportem. Fot. Andrzej Szkocki
Firma LM Wind Power nie ma możliwości transportu 60-metrowych i dłuższych łopat siłowni wiatrowych. Traci kontrakty i musi zwalniać ludzi. Problem rozwiązałby wyjazd na ekspresową trójkę, ale minister transportu nie pozwala.

Z naszych informacji wynika, że fabryka produkująca łopaty siłowni wiatrowych z Goleniowskiego Parku Przemysłowego zamierza zwolnić około 100 pracowników.
Marek Sierżęga, dyrektor fabryki LM Wind Power nie chciał mówić o liczbach. Przyznał jednak, że firma będzie ograniczała zatrudnienie. W tej chwili w zakładzie pracuje około 500 osób, dodatkowe 100 pracowników zatrudnionych jest w serwisie.

- Nie mogę podawać żadnych liczb, bo część pracowników chcemy przerzucić do naszych zakładów w innych krajach, m.in. do Brazylii - dodaje dyrektor.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że fabryka może w tej chwili budować łopaty o długości maksymalnie do 50 metrów. Dłuższych nie jest stanie przetransportować istniejącymi drogami. Rozwiązaniem byłby wyjazd na drogę ekspresową nr 3 w okolicy stacji paliw Orlenu.

- Niestety, minister transportu już kilkakrotnie odrzucił naszą prośbę, nie zgodził się na odstępstwa i wybudowanie wyjazdu w tym miejscu - dodał dyrektor. - A rynkowych trendów nie zmienimy. W tej chwili rośnie zapotrzebowanie na łopaty 60-, 70-metrowe i dłuższe. Większe siłownie wiatrowe są po prostu ekonomiczniejsze. Takie zamówienia nas omijają.

Dyrektor przyznaje, że na razie jeszcze są zamówienia na łopaty 50-metrowe i na inne komponenty do siłowni wiatrowych. Ale bez rozwiązania problemu komunikacyjnego zleceń będzie coraz mniej więc firma będzie stopniowo wygaszać produkcję i ograniczać zatrudnienie.

- Drogi, które mamy do dyspozycji pozwalają transportować nam elementy o maksymalnej długości 50 metrów - przypomina.

Tomasz Banach, wiceburmistrz Goleniowa doskonale zna problem największej fabryki w Goleniowskim Parku Przemysłowym.

- Współpracujemy z LM Wind Power, jak ze wszystkimi spółkami GPP - dodaje. - Nie żałujemy pieniędzy na infrastrukturę drogową. Będziemy modyfikować sieć dróg eliminując wspomniane bariery, na ile będzie to możliwe. To bardzo ważna spółka, dająca pracę wielu mieszkańcom gminy.

Sierżęga przyznaje, że docenia starania gospodarzy gminy.

- Są to jednak rozwiązania doraźne - dodaje. - Problem rozwiązać może bezpośrednie skomunikowanie z drogą ekspresową.

Paweł Bartoszewski, dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie przyznaje, że jest pomysł budowy drogi wspomagającej wzdłuż S3.

- Rozmowy z GDDKiA w Szczecinie oraz gminą Goleniów w tej sprawie są zaawansowane. Ale inwestycji nie da się rozpocząć przed 2015 rokiem - przyznaje Bartoszewski. - Ta droga powinna rozwiązać problem LM Wind Power.

  • Mateusz Grzeszczuk,
  • Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin

Zgodnie z przepisami stosowanie na drodze ekspresowej zjazdów jest zabronione. Postulowany wjazd publiczny wykonany jako jednokierunkowy wyjazd w kierunku Szczecina umieszczony byłby pomiędzy węzłem Goleniów Zachód (Święta), a istniejącym zjazdem na Miejsce Obsługi Podróżnych, co może również rodzić konflikt z przepisami określającymi odległości pomiędzy następującymi po sobie zjazdami/wjazdami. W takim przypadku zainteresowany musi uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów ze strony Ministra Transportu.

  • Goleniowski Park Przemysłowy
  • To obszar ponad 400 ha w pełni uzbrojonych terenów. Posiada również systematycznie rozbudowywaną sieć dróg wewnętrznych przeznaczonych dla ciężkiego transportu. Na terenie GPP ulokowało się ponad 40 firm, z których większość prowadzi produkcję. Zatrudniają blisko 3000 osób.
  • Zajmują się przetwórstwem rolnym, produkcją żywności, obróbką skór, konfekcjonowaniem i obróbką kamieni dekoracyjnych, produkcją przędzy dywanowej, tapet, artykułów higienicznych, produkcją naczep i przyczep, kadłubów do jachtów, montażem sprzętu komputerowego oraz łopat dla siłowni wiatrowych. Parkiem zarządza gmina Goleniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza