Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hejnał Miastka będzie grany z dachu urzędu miejskiego

Andrzej Gurba
Komisja konkursowa wybrała utwór na hejnał (z ponad trzydziestu propozycji) w końcu maja tego roku.
Komisja konkursowa wybrała utwór na hejnał (z ponad trzydziestu propozycji) w końcu maja tego roku. Fot. archiwum
Hejnał Miastka będzie odtwarzany z dachu ratusza zamiast z budynku straży pożarnej. Pierwsza publiczna prezentacja hejnału ma nastąpić 30 grudnia.

Komisja konkursowa wybrała utwór na hejnał (z ponad trzydziestu propozycji) w końcu maja tego roku. Radni zatwierdzili go na sesji pod koniec października. Stąd nie mógł on być publicznie odegrany ani na uroczystej czerwcowej sesji z okazji 20-lecia samorządu, ani w czasie lipcowych Dni Miastka.

- Teraz nie ma już żadnych przeszkód, aby oficjalnie i publicznie zaprezentować hejnał. Stanie się to 30 grudnia w miasteckim gimnazjum podczas noworocznego spotkania będącego podsumowaniem roku - mówi Konrad Remelski, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miejskim w Miastku. Hejnał zagra na trąbce uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miastku. Nie zrobi tego autor kompozycji, 28-letni Łukasz Kryjom z Ostrowa Wielkopolskiego, bo jest pianistą.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom hejnał nie będzie odtwarzany z dachu budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Miastku. - Taki był pierwotny plan. Burmistrz podjął jednak decyzję, aby hejnał był odtwarzany z dachu Urzędu Miejskiego - mówi K. Remelski. Dodaje, że są same plusy tego rozwiązania. - Po pierwsze, ratusz znajduje się bardziej w centrum miasta niż budynek straży pożarnej. Poza tym, gdyby hejnał miał być odtwarzany z budynku straży, to kolidowałby z kościelnymi dzwonami. Hejnały odgrywa się o pełnej godzinie i zwykle w południe.

A w południe głośno biją kościelne dzwony. Kościół i straż ze sobą sąsiadują. Hejnał musiałby więc być odtwarzany pięć minut po dwunastej, a to już byłoby nie za bardzo zgodne z hejnałową tradycją - oznajmia naczelnik wydziału promocji. Dodaje, że przy ratuszu jest już teraz piękny park. - Na stałe będą też powiewały nowe gminne flagi. Wszystko dobrze będzie się komponować - uważa K. Remelski.

Przypomnijmy, że pierwotny wybór padł na straż pożarną, bo dysponuje ona urządzeniami, dzięki którym hejnał mógłby być odgrywany bez dodatkowych kosztów.

- Będziemy musieli kupić specjalne urządzenia, ale staramy się, aby były one też wykorzystywane w obronie cywilnej - podkreśla K. Remelski.

Kiedy hejnał popłynie z ratuszowych głośników? - W przyszłym roku. Pewnie będzie to na wiosnę - oznajmia K. Remelski.

Z uchwały Rady Miejskiej w Miastku wynika, że hejnał może być wykonywany lub odtwarzany podczas uroczystości gminnych i państwowych z udziałem władz gminy oraz podczas innych ważnych lokalnych wydarzeń.

Hejnał może być używany i rozpowszechniany w sposób zapewniający mu należytą cześć i szacunek oraz jego używanie nie może godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes gminy Miastko. Inne wykorzystywanie lub odtwarzanie hejnału Miastka wymaga pisemnej zgody burmistrza Miastka. Udzielenie zgody jest nieodpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza