Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hełmy od średniowiecza po dziś. Wystawa w Bytowie. Każdy z nas na odmiennym polu walki (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza na wernisaż wystawy 'Rzeźby Tomasz Sobisz homo homini "w piątek, 27 października o godz. 12 na II piętrze Domu Zakonnego.

Ekspozycja urządzona jest w dwóch miejscach w przestrzeni zamku: w Dużej Sali wystawowej w Domu Zakonnym oraz na zamkowym dziedzińcu.

Tomasz Sobisz, to współczesny polski artysta rzeźbiarz, laureat medalu Gloria Artis i wielu innych nagród. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Obecnie pracuje w Katedrze Rzeźby, i jest kierownikiem pracowni Podstaw Rzeźby. W latach 2016–2020 był prodziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów.

Jego realizacje pomnikowe znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w klasztorze franciszkanów w Wilnie, „Brama Pamięci” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, na Jasnej Górze, w Wiedniu – w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w budynkach Sejmu i Senatu RP w Warszawie, w rodzinnym mieście Lęborku, w Wilnie – w Muzeum Chrztu Litwy, i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.

Realizacje autorstwa Tomasza Sobisza związane z Marszem śmierci więźniów Stutthof w miejscu zagłady w Gęsi oraz projekt kościoła-pomnika ofiar Marszu Śmierci w Nawczu oraz zrealizowany pomnik w Miejscu Pamięci w Sanktuarium w Piaśnicy – są wyraźnym akcentem artystycznego zaangażowania artysty w kształtowaniu i budowaniu lokalnej tożsamości kulturowej i narodowej. Pomniki rzeźbiarskie m.in.: gen. Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni, gen. Andrzeja Błasika w bazie F-16 w Poznaniu Krzesinach, prof. Gerarda Labudy, gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku czy pomnik Powstania Styczniowego w Wilnie, ukazują wagę podejmowanych realizacji istotnych dla kultury polskiej i skalę bogatego dorobku artystycznego.

Sztuka Sobisza to zazwyczaj eksploracja wątków tożsamości ukazanych ponad horyzontem czasu. Sobisz jest przekonany, że sztuka powstaje na horyzontach rozległych, w przestrzeni która łączy umarłych z żywymi, oraz żywych – z tymi, którzy się jeszcze nie narodzili… Potrzeba uprawiania sztuki oraz obcowanie z depozytariuszami przeszłości, poszukiwanie „genius loci” nieustannie ukazują rzeźbiarzowi człowieka, jego walkę, lęki i nadzieje w sposób ponadczasowy i uniwersalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza