Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huragan i 10 stopni w skali Beauforta! Miejskie centrum kryzysowe ostrzega przed silnym wiatrem

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wiatr w porywach nawet do 120 km/h powieje w nocy z piątku na sobotę. Wiać zacznie już w południe w piątek, 16 lutego. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego oraz apeluje o ostrożność.
Wiatr w porywach nawet do 120 km/h powieje w nocy z piątku na sobotę. Wiać zacznie już w południe w piątek, 16 lutego. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego oraz apeluje o ostrożność. Mariusz Surowiec
Wiatr w porywach nawet do 120 km/h powieje w nocy z piątku na sobotę. Wiać zacznie już w południe w piątek, 17 lutego. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego oraz apeluje o ostrożność.

- Zgodnie z prognozą wydaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na terenie kraju, w tym w Słupsku oraz powiecie
słupskim mogą wystąpić bardzo silne porywy wiatru zagrażające życiu i zdrowiu ludzi oraz powodujące znaczne straty w mieniu - mówi Jerzy Janiak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w słupskim ratuszu. - W najbliższy piątek oraz w weekend czeka nas epizod z bardzo silnym wiatrem, zwłaszcza od piątku do niedzieli. Przesyłane będą ostrzeżenia drugiego lub trzeciego stopnia. Wystąpią huraganowe porywy wiatru, nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h - ostrzega Janiak.

W przypadku wystąpienia zagrożenia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, jak również służby i inne podmioty, w tym krajowe będą informować o stopniu zagrożenia oraz o zalecanych działaniach
i zachowaniach.

Potwierdza te informacje Krzysztof Ścibor, meteorolog w Biurze Prognoz Pogody Calvus w Słupsk.
- Zacznie wiać już w piątek po południ, jednak kulminacja nastąpi w nocy z piątku na sobotę. Nad samym morzem powieje najsilniej i będzie dziesiątka w skali Beauforta - mówi meteorolog. - W głębi lądu, w Słupsku powieje, ale nieco słabiej - około 80-90 km/h.

Niestety, oprócz silnego wiatru, możemy spodziewać się deszczu.
- W piątek padać będzie najmocniej, w weekend nieco słabiej. Temperatura wyniesie około 8 stopni w piątek, w sobotę będzie nieco chłodniej - około 6 stopni, a w niedzielę - 3-5 stopni. Niestety, w najbliższym tygodniu pogoda będzie bardziej przypominać jesień niż zimę - mówi Krzysztof Ścibor.

Zalecenia
Należy:

  1. 1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
  2. 2. Stosować się do zaleceń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przekazywanych w ramach ALERTU RCB.
  3. 3. Na bieżąco zapoznawać się z ostrzeżeniami przekazywanymi z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku i realizować zawarte w nich polecenia i zalecenia.
  4. 4. Na terenie instytucji, placówek oraz zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków silnego wiatru oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
  5. 5. Zabezpieczyć miejsca prac budowlanych.
  6. 6. Dokonać sprawdzenia opuszczonych budynków, posesji i terenów.
  7. 7. Sprawdzić i zabezpieczyć wszelkie banery i reklamy.
  8. 8. Przerwać wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza wykonywanych na wysokościach.
  9. 9. W trybie pilnym dokonać kontroli dźwigów i żurawi pracujących na budowach.

Odpowiednie działania muszą także podjąć osoby fizyczne.
Należy:

  1. 1. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
  2. 2. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
  3. 3. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
  4. 4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  5. 5. Upewnić się, czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
  6. 6. Opracować plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
  7. 7. Nauczyć dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.
  8. 8. Przygotować rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy.
  9. 9. Zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
  10. 10. Podróżując samochodem, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi z dala od drzew, wysokich kominów, linii energetycznych lub tablic reklamowych. Nie podejmować dalszej jazdy aż do chwili osłabnięcia wiatru.
  11. 11. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno - kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
  12. 12. Szukając pomocy dzwonić pod numer telefonu alarmowego 112.
  13. 13. Przygotować na wypadek zakłóceń w dostawie prądu zastępcze źródła zasilania i oświetlenia.
  14. 14. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
  15. Jeśli w wyniku burzy lub silnego wiatru dojdzie do poważnych uszkodzeń Twojego domu bądź obrażenia odniosą ludzie – nie zawahaj się zaalarmować odpowiednich służb ratunkowych.
  16. 15. Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest już bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest aktualna sytuacja.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza