Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hydro-Naval ze Słupska nagrodzony za klasy patronackie

Wojciech Frelichowski
Uczniowie klas pod patronatem Hydro-Naval odbywają praktyki zawodowe w tym zakładzie. Dzięki temu mają m.in. dostęp do nowoczesnego sprzętu i technologii.
Uczniowie klas pod patronatem Hydro-Naval odbywają praktyki zawodowe w tym zakładzie. Dzięki temu mają m.in. dostęp do nowoczesnego sprzętu i technologii. Hydro-Naval
Spółka Hydro-Naval zdobyła główną nagrodę w konkursie "Firma Zaangażowana Społecznie".

Konkurs adresowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie pomorskim, a jego celem jest wyłonienie najciekawszych i najlepiej wdrożonych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Hydro-Naval doceniono przede wszystkim za własne działania edukacyjne, które zostały podjęte w przedsiębiorstwie z myślą o kształceniu młodzieży w zawodzie technik-mechanik. Firma zainicjowała utworzenie dwóch klas pod swoim patronatem pod koniec 2014 r. we współpracy z Zespołem Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

- Nasza inicjatywa wynika z zapotrzebowania na fachowców, odczuwamy braki kadrowe - tłumaczyła wówczas decyzję spółki Magdalena Gannon, wicedyrektor ds. HR i CSR w Hydro-Naval.

Czym różni się klasa patronacka od zwykłej klasy? Przede wszystkim dostępem do nowoczesnego sprzętu, co przekłada się na jakość nauki i przygotowanie specjalistów. Spółka Hydro-Naval zobowiązała się do przeszkolenia uczniów kształcących się w obu klasach w swoim zakładzie. Uczniowie klasy patronackiej odbywają tam praktyki zawodowe, a także część zajęć teoretycznych w rozszerzonym programie nauczania przedmiotów technicznych. W przedsiębiorstwie specjalnie w tym celu utworzono salę dydaktyczną oraz stanowisko egzaminacyjne.

Firma zatrudniła nauczyciela praktycznej nauki zawodu z długoletnim doświadczeniem pedagogicznym, który nawiązał bardzo dobry kontakt z młodzieżą i pomógł uczniom sprawnie pokonać bariery adaptacyjne w zakładzie.

- Od pierwszych zajęć są zainteresowani, słuchają, pytają, chcą jak najwięcej wiedzieć o tym co dzieje się w zakładzie. Myślę, że będą z nich ludzie, bo widać zacięcie i chce się im uczyć - mówi Ryszard Ograbek, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w Hydro-Naval. - Jestem zwolennikiem tego, żeby uczeń sam coś zrobił, co utwierdzi go w przekonaniu, że się nadaje. Każdy stara się wykonać jak najlepiej swoje zadanie i staje się dumny ze swojej pracy, bo ona daje mu zadowolenie.

Właśnie za takie działania Hydro-Naval otrzymał tytuł "Firmy Zaangażowanej Społecznie Pomorskiego Sektora MŚP 2015". Kapituła konkursu uznała, że poprzez organizację dobrych zajęć praktycznych oraz realizację rozszerzonego programu nauczania przedmiotów technicznych, Hydro-Naval popularyzuje właściwe podejście do edukacji technicznej przez młodych ludzi. Stwarza im perspektywy rozwoju zawodowego, wspomaga przy tym lokalną społeczność, a uczniów wyposaża w wiedzę i pożądane kwalifikacje.

Dodatkowym atutem był fakt, że działania są realizowane w dłuższej perspektywie i we współpracy z przedstawicielami środowisk edukacyjnych i partnerów społecznych.

- Jesteśmy dumni z tej nagrody, chcemy popularyzować kształcenie zawodowe i jego wagę dla lokalnych przedsiębiorców. Odczuwamy braki kadrowe spowodowane marginalizacją szkolnictwa zawodowego. Uważamy, że uczeń powinien uczestniczyć w rynku pracy w trakcie kształcenia. Dzięki temu zdecydowanie lepsza będzie jego pozycja, gdy trafi na ten rynek na stałe - mówi Magdalena Gannon.

O firmie
Spółka Hydro-Naval powstała w 1980 roku w Ustce jako Zakład Mechaniki Maszyn o tej samej nazwie. Na początku pracowały tylko trzy osoby, a powierzchnia zakładu wynosiła ok. 30 mkw. Obszar działalności stanowiły remonty instalacji hydraulicznych na kutrach. W 1985 r. firma wybudowała pierwszą halę produkcyjną. Rozpoczęto wytwarzać według własnego projektu windy kablowe na zamówienie Stoczni im. Komuny Paryskiej. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój firmy. Pod koniec lat 90. XX w. zapoczątkowano kooperację z norweskim koncernem Rapp Marine, dla którego uruchomiono produkcję wind połowowych, kotwicznych i instalacji hydraulicznych. W 1996 r. Hydro-Naval zaczął produkować osprzęt okrętowy dla Marynarki Wojennej. Obecnie firma spółpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi przedsiębiorstwami z branży morskiej, m.in. z National Oilwell Varco, Atlas Elektronik, Rapp Hydema, Ned-Deck Marine.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza